showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Gaga ve Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Evinizde beslediğiniz muhabbet kuşunuzun sağlıklı olması ve daha uzun yaşayabilmesi için tüm ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Beslenme, banyo ya da uygun koşullardan sonra ilgiyi de eksik etmemelisiniz. Birçok bakım arasında yapmanız gereken şeylerden biri de gaga ve tırnak kesimini düzenli olarak sağlamaktır.

Muhabbet Kuşlarının Tırnakları Nasıl Kesilmeli?

Her canlıda olduğu gibi hareket halindeki muhabbet kuşlarında da tırnaklar uzamakta ve hareketini kısıtlamaktadır. Düzenli zamanlamalar ile tırnakları kesmek kuşunuzun sağlığı açısından en doğru şeydir.

Kuşunuzun tırnaklarının çok uzun olup olmadığını anlamak için belli yerlere takılıp takılmadığına bakabilirsiniz. Kafes tülü ya da koltuk kumaşına takılmaya başlayan tırnaklar yeterince uzun demektir ve kesilmesi gerekmektedir. Eğer ilk kez tırnak kesecekseniz bilinçli bir yardım almalı ya da veterinere götürmelisiniz. Kendiniz keseceksiniz kılcal damarlara zarar vermeden ve muhabbet kuşunuzu korkutmadan dikkatlice kesmelisiniz.

Kestiğinizde oval bir görünüm olmalıdır. Tırnakların çıkış yerinden itibaren 5 ya da 6 milimetre sonra kesmeye başlamanız muhabbet kuşunuzun yaralanmamasını sağlayacaktır. Ayrıca muhabbet kuşunuzun tırnaklarının uzamasını azaltmak için tahta tünekler kullanabilirsiniz. Tahta tünekler ile kuşlar kendi tırnaklarını aşındıracak ve bu sayede çok daha geç uzayan tırnaklara sahip olacaklardır. Tahta tünekler muhabbet kuşlarının tırnaklarının törpülenmesinde oldukça yardımcıdır.

Yanlış Bir Kesim Uygularsanız

Muhabbet kuşunuzun tırnaklarını keserken yaralanmasına sebep olduysanız tırnak kesimini bitirmeli ve kanamayı durdurmaya çalışmalısınız. İlk müdahale olarak kuşun tırnağına bir parça pamuk yardımıyla zeytinyağı dökebilirsiniz. Kanama geçmediği takdirde veterine götürmeli ve müdahale edilmesini sağlamalısınız.

Muhabbet Kuşları Gaga Kesimi

Muhabbet kuşlarının gagalarının yapısında keratin bulunmaktadır ve bu gagalarının uzamasına neden olmaktadır. Muhabbet kuşunuza gaga taşı ya da törpülü tünek alarak gagasını kendi korumasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede gagasını kesmek zorunda kalmazsınız. Ancak muhabbet kuşunuzun gagası dengesiz bir uzama gösteriyorsa ve bu durum kuşunuzun beslenmesini etkiliyorsa; kuşunuz yemek yiyemeyebilir ve hastalanabilir. Bu durumda kendiniz gaga kesimine kalkışmamalı, veterinerlerden yardım almalısınız. Çünkü kuşların gagalarını fazla kestiğinizde şiddetli kanamalara neden olabilirsiniz. Ayrıca gözlere yakın olduğunuzda kesim esnasında muhabbet kuşunun gözlerinin de çok iyi korunması gerekmektedir. Kuşları korkutmadan elde ve güvende hissettiklerinde gaga kesimi yapmalısınız.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ