showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Hastalık Belirtileri

Muhabbet kuşlarını seviyor ve evleriniz de besliyor iseniz dikkat etmeniz gereken kuş hastalıkları bulunmaktadır. Bu hastalıkların belirtileri sayesinde kuşunuzu tedavi ettirebilir veya kendiniz edebilirsiniz. Muhabbet kuşu hastalık belirtileri genel olarak aşağıda verilmiş olup bu belirtilere uyan hastalığa sahip ise kuşunuz tedavi edilmesi gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Mantar Hastalığı Belirtileri; muhabbet kuşunuz bitliymiş gibi tiftiklenerek tüylerinde dökülmeler meydana gelmektedir. Vücutlarında kellikler, görülen yerler de kızarıklıklar ve pullanma görülmektedir. Sindirim Sistemi Hastalığı Belirtileri; Yanlış beslenme ve katkı maddeli yemler ile meydana gelen beslenmeler sonucunda sindirim sistemi hastalıkları meydana gelir. Karın bölgesinin altındaki damarlar yeşil görünmeye başlar ve kızarıklıklar oluşur, biraz da kararma görülür.

muhabbet-kusu-halsiz.jpg

Kuruma Hastalığı Belirtileri; muhabbet kuşu halsiz ve göğüste kuruma olarak genellikle ölüm halinde meydana gelmektedir. Ayak Şişliği Hastalık Belirtileri; muhabbet kuşunuzun ateşi çıkarak ayak bileklerinde ise şişmeler görülür. Ayrıca ayak diplerinde de şişmeler ve yaralar görülebilir. Parmaklarını kapatamaz hale gelebilir ve hareket etmekte güçlük çeker.

İshal Hastalık Belirtileri; muhabbet kuşu hastalıkları ishal hastalığı mikrobik ve yenilen gıdaya göre değişmektedir. Mikrobik olmayan ishal tedavilerinde diyet uygulanabilir. Yumurta ve mama verilmeyerek sadece yulaf yem olarak verilmektedir. Solunum Yolları Bozukluğu Hastalık Belirtileri; muhabbet kuşları ağzına bir şeyler takılmış gibi ağzını açıp kapatabilir, kuyruğunu sallayarak nefes alamadıklarını belli ederler. Çiçek Hastalık Belirtileri; muhabbet kuşu çiçek hastalığı belirtileri içerisinde yer alan bilenen yaygın hastalık olan Veba durumudur. Kesin ve çabuk kitlesel ölümler ile meydana gelir.

muhabbet-kusu-hastaliklari-ishal.jpg

Yukarıda belirtilen hastalık türleri genel olarak kuşlarda görülmekte ve bu hastalıklara yakalanan kuşlarınız için endişeye kapılmadan direkt tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Eğer tedavi yöntemlerinde geç kalır iseniz kuşlarınızı sakat bırakabilir ve ölümle sonuçlanabilecek durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Kuşlarınıza uyguladığınız tedavi yöntemleri işe yaramıyor ise mutlaka veterinere götürünüz. Profesyonel bir tedavi yöntemi alarak kuşlarınızı iyileştirmeye gayret gösteriniz. Veterinere götürmediğiniz durumlar da kuşlarınızın sağlıklarını tehlikeye atmış olursunuz. Veteriner ile sizin işbirliği içerisinde yapacağınız tedavi yöntemleri ile kuşlarınızı hastalıklardan kurtarabilir ve sağlıklarına kavuşturabilirsiniz.

muhabbet-kusu-cicek-hastaligi-belirtileri.jpg

  • +2
  • -0
  • 2 Derecelendirmeler
2 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ