showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Çözümleri

Muhabbet kuşlarında; ishal, bronşit, halsizlik, ayaklarda şişlik,astım, nezle, romatizma, ses kısıklığı, mantar, aşırı yağlanma, güneş çarpması, ur ve benzeri daha bir çok rahatsızlık görülmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı

Mantar bir enfeksiyon hastalığıdır. Genç muhabbet kuşlarında daha çok görülür. Vücutlarında; pullanma, kabarma, kepeklenme tüy dökümü ve kızarma görülür. Muhabbet kuşlarında mantar hastalığı bulaşıcıdır. Aynı kafeste başka bir muhabbet kuşu var ise ona da bulaşması olasıdır. Böyle bir durum fark edildiğinde hemen veteriner hekime başvurmak gerekir. Mantar hastalığı olan muhabbet kuşunun kafesininde, mantara karşı etkili özel ilaçlarla dezenfekte edilmesi gerekir.

Muhabbet Kuşlarında İshal Hastalığı

Parazitler, virüsler, bağırsaklarda tümör, zehirlenme gibi durumların yanı sıra bayatlamış ya da küflenmiş yem, yanlış beslenme veya ani yem değişimi gibi durumlarda muhabbet kuşlarında ishal hastalığına sebep olabilir. İshal sürecinde vücutlarında çok fazla su kaybı olduğundan dolayı su tüketimleri artabilir. Bir veteriner hekime başvurmazsanız, muhabbet kuşunuz direncini kaybedebilir. Aynı zamanda kilo kaybı da görülebilir.

Muhabbet Kuşlarında Ur Hastalığı

Genellikle sırtlarında ya da kanatlarının altlarında, bir nohut tanesi büyüklüğünde urlar görülebilir. Bu urlar muhabbet kuşlarının hareketlerini kısıtlayabilir ve onlara rahatsızlık verebilir. Bu urların büyüdüğü de görülebilmektedir. Muhakkak bir veteriner hekime başvurmak gerekir.

Muhabbet Kuşlarında Ses Kısıklığı

Muhabbet kuşları çok fazla bağırdıklarında ses telleri yorulur ve tıpkı insanlarda olduğu gibi ses kısıklığı görülebilir. Bazen bu durum heyecan ve korkuya da bağlı olabilir. Muhabbet kuşlarında ses kısıklığı durumunda onlara vereceğiniz doğal takviyeler kuşunuzun sesinin iyileşmesine iyi gelecektir.

Muhabbet Kuşlarında Nezle

Muhabbet kuşlarında aksırma, burun akıntısı ve gözlerde yaş gibi halleri görüyorsanız muhabbet kuşunuz nezle olmuş olabilir. Muhabbet kuşlarında nezlenin soğuk algınlığıyla alakası olduğu gibi aynı zamanda mikrobik bir hastalıktır. Bulaşıcıdır. Bir veteriner hekime göstermek muhabbet kuşunuzun bir an önce iyileşmesi için faydalı olacaktır. Evde de doğal takviyelerle kuşunuzun direnç kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarında görülen hastalıklarda evde doğal takviyeler vermek ve bir veteriner hekime danışmak, muhabbet kuşunuzun çok acı çekmeden iyileşmesi için oldukça önemlidir. Önemli olan bir diğer nokta da ona olan ilginizdir. Hastayken onunla ilgilenmeniz iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ