showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Her canlı zaman zaman virüslere ve bakterilere yenik düşer ve hastalanabilir. Bu hastalıklar kötü olarak bilinse de aslında vücudun işletim sistemi olan bağışıklık sistemimizin yenilenmesi ve güncellenmesini sağlar. Biraz zorlu bir süreç olması ve tedavi süreçleri hastalıkları istenmeyen durum konumuna getirmektedir. Aynı durum evimizin neşe kaynağı olan muhabbet kuşları için de geçerlidir. Muhabbet kuşları da zaman zaman hastalanabilirler. Bu durumun elbette çeşitli nedenleri vardır. İlk neden, satın alınıp petshoptan eve getirildikten sonra yeni evine ve kafesine alışma sürecinde kuşların zorlanmasından kaynaklıdır. Bu durum genellikle aşırı kaşınma ve tüy dökme şeklinde kendini göstermektedir. Tabi bu hastalıkların görünen yüzü. Görünmeyen hastalıkları, muhabbet kuşu evde nasıl tedavi edilir sorusunun cevaplarını bu yazımızda birlikte ele alacağız.

muhabbet-kusu-sagligi.jpg

En Çok Karşılaşılan Hastalıklar Nelerdir?

Muhabbet kuşları, insanlardan biraz daha hassas bir yapıya sahiptirler. Bazen çok çabuk tepkiler verip hastalanabiliyorlar. Özellikle de soğuk havalarda en ufak bir esintide ya da cereyanda kaldıkları taktirde vücuda alınan hastalıklar, ne yazık ki ölümlere bile sebebiyet verebiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için elbette veteriner tavsiyeleri başta olmak üzere, kendi bilgilerimizin de destek ve yardımıyla bu hastalıkları küçük yavrularımızın atlatması için elimizden geleni yapmalıyız. Tabi bu hastalıklar bulaşmadan yapabileceğimiz önlemler de kuşlarımızın hayatını kurtaracaktır.

muhabbet-kusu-hastaliklari.jpg

Son dönemlerde kuşların en çok zarar gördüğü hastalıklar ishal ve soğuk algınlığıdır. Aslında bu iki hastalık neredeyse birbiriyle arkadaştır. Çünkü soğuk algınlığı, çoğu zaman muhabbet kuşlarında ishal şeklinde vücutta kendini belli eder. Kuşların kakalarında bu durum ortaya çıkar. İshalin önüne geçmenin en kolay ve en güvenilir yolu, kafesinin sterilize edilmesinden ve suyu ile mamasına yani yemine yabancı cisim ve maddelerin girmemesine dikkat etmekten geçmektedir. Ya da kafese ilk kuşun dışında yeni bir kuş alındığı zaman, yeni alınan kuşun tüm kontrollerinin yaptırılması, bir hastalığının olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Aksi taktirde yeni kuşunuzdan diğer kuşunuza mikrop taşıyan virüslerin geçmesi kaçınılmaz olacaktır.

hasta-muhabbet-kusu.jpg

Muhabbet kuşu soğuk algınlığı tedavisi ise ishalden daha büyük önem taşır. Bu hastalığın tedavisi yine ishalin çözüm yoluyla aynıdır. Ortamlarının temiz tutulmasının yanı sıra soğuk algınlığı alan kuşlarınıza, eğer ilerlemiş bir evredeyse antibiyotik vermeniz gerekebilir. Elbette sık aralıklarla verilmemektedir. Antibiyotiğin aşırı ve bilinçsiz kullanımı insanlar için bile tehlikelidir. Ya da dilerseniz muhabbet kuşunuzun suyuna çok az bir miktarda sarımsağı ezerek verirseniz, ona daha iyi gelecektir…

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ