showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Isırması Nasıl Önlenir?

Eğer muhabbet kuşum korkuyor ve ısırıyor diyorsanız anlık önlem olarak hemen panik yaratabilen görsel ve işitsel uyaranlardan kuşunuzu uzaklaştırmanız gerekir. Korkup ürkebileceği bir durumla karşılaşsın ya da karşılaşmasın zaten muhabbet kuşları üzerinde yüksek oranda ışık gibi ya da yüksek televizyon sesi, bağırış çağırış sesleri gibi uyaranlar endişe, korku ve bunların doğal sonucu olan saldırganlığı tetikleyebilir.

Kuşunuzu sakin bir ortama götürdükten sonra onu elle besleyip şefkatle konuşarak telkinlerde bulunmanız gerekir. Sakinleşene kadar sabırla bu sakinleştirici konuşma telkinlerine devam etmeniz gerekiyor.

Isırmaması için Uzun Vadeli Eğitim

muhabbet-kusunun-isirmasi-nasil-onlenir.jpg

Isıran muhabbet kuşu nasıl eğitilir ya da eğitilebilir mi diye sorarsanız, bunun cevabı muhabbet kuşunuzun psikolojik durumuna bağlıdır. Eğer kuş kurtulabilecek durumdaysa zaten tüm çabalarınızın sonucunu verecektir. Fazla hırpalanmadıysa, psikolojisi alt üst olmadıysa eğitilebilir.

Bunun için anlık önlemlere sabırla devam etmeniz gerekiyor. İyi yaklaşımla psikolojisi değişecek ve o da kötü olan ısırma alışkanlığını terk edecektir. Burada deneyebileceğiniz farklı yöntemler arasında şefkatli konuşma telkinlerine devam edip elle beslerken besinleri çeşitlendirmek vardır. Normal besinleri dışında marul, darı ve farklı meyve çeşitlerinden verebilirsiniz.

Bu süreçlerden sonuç aldıktan sonra artık kuşunuzun eski haline dönmemesi için en azından yaşam şartları eskiden nasıl ise o şartlardan biraz daha iyi şartları yaratmanızda fayda olacaktır.

İhtiyaçlar Giderilmiyorsa Anormallikler Başlar

muhabbet-kusu-isirmasina-cozum.jpg

Muhabbet kuşum kafesini kemiriyor diyorsanız endişelenmeyin, bu oldukça normal bir davranıştır. Çünkü kuşunuzun gagasını törpüleme ihtiyacı vardır. Bunu gidermek için gaga taşı, mineral bloğu ya da mürekkep balığı kemiği alıp kuşunuzun kafesine yerleştirebilirsiniz. Bundan sonra artık kafes telleri yerine bunları kemirecektir. Aynı zamanda böylece kalsiyum ve mineral gibi ihtiyaçlarını da karşılamış olacaktır.

Kuşunuzun kafes kemirmesinin bir sebebi de yemini beğenmemiş olması olabilir. Bazı kuşlar seçici olabiliyor. Bunun için uygun yemi bulmanız gerekiyor.

Muhabbet Kuşunuzun Asıl İhtiyacı


muhabbet-kusu-neden-isirir.jpg

Sonuç olarak muhabbet kuşunuzun fiziki ihtiyaçlarının tamamı karşılansa da en mühim ihtiyaçlarından birisi de psikolojik ihtiyacıdır. Bunun için de gerekeni yapmalısınız. İlgi, sevgi, şefkat vermeli ve stresten uzak tutmalısınız. Normal yaşamında bunları yapmalısınız;ancak anormal durumlarda ise sabırla bu süreci arttırmalısınız.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ