showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Kafesine Ayna Konur Mu?

Küçüklüğümüzde hepimiz beslemişizdir birer muhabbet kuşu. Hatta bir değil büyük ihtimalle birden fazla beslemişizdir. Çünkü ya iyi bakamamışızdır, ölmüşlerdir ya da açık bir cam bulup özgürlüklerine kavuşmayı seçmişlerdir. Mutlaka hepimizin sahip olduğu o minik kuşlar için oldukça özenli davranırdık. Bunu hep böyle düşündük hep de böyle gördük fakat kulaktan dolma bilgiler bir hayvanın sorumluluğunu üzerinize alıp ona bakmak için maalesef yeterli olmuyor. Muhabbet kuşları hakkında konuşacağız yazımızda ve aslında doğru bilinip de yapılan yanlışlara da değineceğiz.

kusun-kafesinde-neler-olmali.jpg

Kuşların Kafesinde Olması Gerekenler

Muhabbet kuşları yapıları itibariyle küçük canlılar ve çok fazla sorun çıkarmayacağını, herhangi birşeyden rahatsız olmayacağını ya da sorumluluğunun fazla olmadığını düşünüyoruz. Ama emin olun ki bu konuda hata ediyoruz. Örneğin küçücük bir aynanın bile bir muhabbet kuşunda ne tür rahatsızlıklara sebep olacağını düşünemeyebiliyoruz. Bir kuşun kafesinde neler olmalı sorusuna verilebilecek yanıttan çok zıttına verilecek yanıt “ayna olmamalıdır” diyebiliriz. Asıl ilgilenmemiz gereken şey eğer çok bilgimiz yoksa, bir muhabbet kuşunun ihtiyaç duyacağı şeylerden çok rahatsız olacağı ya da sevmeyeceği şeyleri kafesinden uzaklaştırmaktır.

Ayna olmamalıdır dememizin sebebi, kuşlarda psikolojik ve fiziksel birden fazla rahatsızlığa yol açıyor olmasıdır denilebilir. Kuşunuz için o mağazalarda satılan çeşit çeşit aynalardan en güzelini almanız sadece sizi mutlu edecektir. Kuşunuz bu durumdan siz farketmeseniz de oldukça fazla zarar görmektedir. Ayna muhabbet kuşunu etkiler mi diye düşünenlerdenseniz cevabının “kötü etkiler” olmuş olduğunu yazımızın sonunda öğrenmiş olacaksınız.

ayna-muhabbet-kusunu-etkiler-mi.jpg

Muhabbet Kuş Aynaları

Nedeni nedir diye bilimsel bir açıklama yapacak olursak, muhabbet kuşları aynada kendilerini tanıyamıyorlar ve karşısındakini başka bir kuş zannederek onlarla belki de gün boyu konuşuyor, kur yapıyor ya da vakit geçiriyorlar. Gerçek olmadığını algılayamadıkları için de psikolojik olarak oldukça fazla etkilenerek hırçınlaşıyorlar çünkü herhangi bir tepki alamıyorlar. Aynayı almanız da o bakmaya alıştıktan sonra imkansızlaşıyor. Çünkü muhabbet kuşu aynadan ayrılmıyor ve sürekli cevap almaya çalışıyor.

Erkek muhabbet kuşları için durum biraz daha kötü maalesef. Dişi kuş zannettikleri aynadaki kendi yansımalarına yem vermek istiyorlar. Bu yüzden aynaya kusuyor ve bunları karşıda hiçbir kuş olmadığı için geri yutuyorlar. Bu yutmaları da onlarda “kursak iltihabı” denilen bir hastalığa sebep oluyor.

Son olarak bunlara bir çözüm olarak önerebileceğimiz şey, aynayı uzun süredir kullanıyorsanız, aynayı kafesten çıkarmanız. Aynaya çok alışan kuşunuzun psikolojik olarak etkilenmemesi için de ona uygun bir eş seçmeniz olacaktır.

muhabbet-kusu-aynadan-ayrilmiyor.jpg

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ