showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Karaciğer Hastalığı Belirtileri

Muhabbet kuşları küçük bedenlerinde küçük organlar taşımaktadırlar. Metabolizmaları oldukça hızlı çalışmaktadırlar ve bir çok faktörden etkilenerek kısa sürede hastalık kapabilmektedirler. Bu nedenle muhabbet kuşunuzu dikkatli gözlemlemeniz ve sağlıklarının gidişatını kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bir hastalık nedeni ile anıdan yaşamlarını yitirebilirler.


Muhabbet Kuşunda Karaciğer Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunuz eğer bir karaciğer rahatsızlığı yaşıyorsa şu belirtileri gözlemlemek mümkündür; depresif davranışlar, yeme bozukluğu ve kusma, muhabbet kuşu fazla idrar yapıyorsa ve buna bağlı dehidrasyon söz konusuysa, abdominal şişlik ve solunum güçlüğü. Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçını gözlemliyorsanız mutlaka bir veterinere danışmalısınız. Gittiğiniz veteriner hekimin konu hakkında uzman olduğundan emin olun ve veteriner lisansı olmayan hiç kimseye kuşunuzu muayene ve tedavi ettirmeyin. Çünkü bu tedavi sürecinde deneme, yanılma şansınız yoktur. İlaç ve beslenme konusunda seçici ve dikkatli olmalısınız. Yasal olmayan ilaçlar ve besinler nedeniyle muhabbet kuşu viral enfeksiyon kapabilmektedir. Viral enfeksiyon hemen ölüme neden olmasa da hayvanınızın tüylerinin anormal biçimde dökülmesine ve zamanla ölümüne neden olabilir.


Eğer muhabbet kuşu karaciğer yağlanması yaşıyorsa bunu vücudundaki yağlanma oranının artışından anlayabilirsiniz. Bir şişlik meydana gelip vücut yağlanmışsa otomatik olarak karaciğeri de etkileyecektir ve bu durum ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle yağlanmanın önüne geçmek için onu sık sık kafesten dışarıya bırakıp hareketli kalmasını sağlayın. Çünkü yağlanma beslenilen ve edinilen enerjiden daha az enerji tüketmeden kaynaklanır. Kafeste yaşayan muhabbet kuşları daha dingin olduklarından az enerji harcarlar ve kısa sürede yağlanabilirler. Siz onu hareketlendirmeli ve sık sık serbest bırakarak enerjilerini harcamalarını sağlamalısınız.

muhabbet-kusu-karaciger-hastaligi.jpg

Muhabbet kuşları narin ve duygusal canlılardır. Onlar ile sık sık iletişim kurmak, birlikte hareket etmek, konuşmaya çalışmak ve mümkün mertebede elden beslemeye devam etmek mutlu olmasını ve güvende hissetmesini sağlayacaktır. Duygusal faktörler nedeniyle tüm kimyası değişebilen muhabbet kuşlarının neşelerini korumak oldukça önemlidir. Ayrıca korkabilecekleri her türlü faktörden onları uzak tutmalı, ani hareketlerden kaçınmalı ve isteyip istemediği şeylere karşı onu korumalısınız. Aksi halde güvenini yitirebilir ve duygusal bir buhran yaşayarak depresyona girebilir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ