showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Kursak İltihabı Belirtileri

Papağan ailesine üye olan muhabbet kuşları, genel olarak çokça ilgi duyulan bir evcil hayvandır. Bakımını üstlendiğimiz bu küçük ve zararsız hayvanlar evlerimize ya da tüm yaşam alanlarımıza canlılık katarak güzel sesleriyle de ortama enerji veriyor. Bu sevimli dostlarımız evde bakım şartlarından, diğer kuşlarla birlikte yaşamalarında, yedirilen yemlerden ve içirilen sulardan, bazen de hiçbir neden olmaksızın çeşitli hastalıklara yakalanıyorlar. Muhabbet kuşlarında sıkça görülen hastalıklardan birçoğu iltihaplı hastalıklardır. Çoğunlukla muhabbet kuşunda kursak iltihabı hastalığı en çok şikayet edilen problemler arasında bulunmaktadır.

kursak-iltihabi-muhabbet-kusu.jpg

Kuşlar, özellikle muhabbet kuşları gibi hassas olan kuş türleri, dış ortamdaki zararlı bakterilere karşı çok duyarlıdır. Bu bakteriler kimi zaman ciltlerine, tüylerine, sindirim ya da boşaltım sistemlerine zarar verebilir. Bu bakterilerle kendi başlarına takviyesiz ve tedavisiz başa çıkmak çoğu zaman mümkün görünmemektedir. Muhabbet kuşunuz iltihaplı bir hastalığa yakalanmışsa ve bu hastalık kusmayla beraber devam ediyorsa kursak iltihabı olabilir.

Belirtileri

muhabbet-kusu-hastaliklari.jpg

Kuşun bağışıklık sistemi zayıfsa, henüz yavruysa, diğer kuşlarla beraber aynı kafeste yaşıyorsa ya da muhabbet kuşunun kullandığı malzemelerin ve kafesin hijyeni gerektiği ölçüde karşılanmıyorsa kursak iltihabı hastalığına yakalanma riski diğer kuşlara oranla daha fazladır. Zararlı bakteriler muhabbet kuşunuzun dokusunda hasarlar bırakabilir. Kursağında şişlik oluşur, sümüksü bir yapı meydana gelir, tüylerinde ıslanmalar, deriye yapışmalar olur. Kuşunuz temiz olmasına rağmen kokusu değişir, kötü kokmaya başlar. Kursağında oluşan iltihap yem yemesini engeller ve kuşunuzun iştahı kaçmaya başlar. Kursağındaki iltihaplı mukusu kusma yoluyla dışarı atmaya çalışır. Eğer muhabbet kuşu salyalı kusuyor ise kuşunuz kursak iltihabı hastalığına yakalanmıştır ve durumu daha da kötüleşmiştir. Bu belirtilerin yanı sıra kuşunuz kusarken kafasını salladığı için gagadan çıkan salyalı dokular kafasına vücuduna ve hatta bazen kafese bile yapışabilir. Bu hastalık varken kafeste ve kuşun vücudunda bu parçacıkları görmenizin sebebi budur. Kuşunuzun durumu biraz daha kötüye gittiğinde muhabbet kuşu ağzından köpük salgılar.

hasta-muhabbet-kusu.jpg

Muhabbet kuşunuz bu belirtilerden birini veya bir kaçını gösteriyorsa muhakkak bir veterinere götürmeniz gerekmektedir. İştahı kaçan kuşunuza şırınga yoluyla bir şeyler yedirip içirebilirseniz, bu durumu az da olsa iyileştirebilirsiniz.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ