showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Mürekkep Balığı Kemiği

Muhabbet kuşlarını sadece yemler ile beslemek onların gerekli besini almasına engel teşkil eder. Farklı içerikler ile besin takviyesi yaparak muhabbet kuşunuzu sağlıklı bir kuş olarak besleyebilirsiniz. Vitamin eksiklikleri vitamin takviyesi ile giderilebilir ya da farklı gıdalar vererek eksikliğini tamamlayabilirsiniz. Ancak kuşunuzun aynı zamanda meydana gelen kalsiyum ihtiyacını da giderebilmeniz için bir takım yöntemler vardır. Bunlardan biri olan mürekkep balığı kemiği bunların içerisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Kalsiyum Takviyesi Olarak Mürekkep Balığı Kemiği

Kalsiyum, muhabbet kuşunuzun daha yumurtada iken kemik gelişimi üzerinde etkilidir. Muhabbet kuşlarının kemiklerinin yapısında en fazla oranda bulunan kalsiyumun eksikliğinde, kemik gelişimi sağlıklı olmamaktadır. Kemik gelişiminin sağlıkla tamamlanabilmesi için kalsiyum ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sadece yavru kuşlar değil, aynı zamanda yetişkin kuşlarda da kalsiyum ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak kalsiyum takviyesi yapılmalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Mürekkep balığı kemiği içeriğinde bulundurduğu doğal iyot ile en çok tercih edilen kalsiyum takviyesidir. Mürekkep balığı kemiği nasıl kullanılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Almış olduğunuz mürekkep balığı kemiğini kuşunuzun kafesine asmanız yeterli olacaktır. Kuşunuz gelip gittikçe mürekkep balığı kemiğini kemirerek, kalsiyum ihtiyacını giderecektir.

Aynı zamanda muhabbet kuşunuzun yumurtlama döneminin geldiğini de mürekkep balığı kemiği ile anlayabilirsiniz. Çünkü yumurtlama döneminde olan muhabbet kuşunuzun kalsiyum ihtiyacı arttığı için mürekkep balığı kemiğine her zamankinden daha fazla ilgi gösterecektir. Vücudunun artan kalsiyum ihtiyacını karşılayan muhabbet kuşunuz, aynı zamanda yavruları olunca onları beslemek için de kalsiyum tüketimini arttıracaktır.

Mürekkep Balığı Kemiği Kafese Nasıl Takılır?

Mürekkep balığı kemiği nasıl kullanılır diye düşünmenize gerek yoktur. Pet shoplarda mürekkep satılan mürekkep balığı kemiği aparatı alıp kullanabilirsiniz ya da üst kısmından ince bir tel yardımı ile kemiği kafese takabilirsiniz. Kuşunuz gelip zaten gagası ile onu kemirecektir.

Anlık Bir Çözüm

Eğer evinizde mürekkep balığı kemiğiniz bitti ise, ya da bir süreliğine temin edemediyseniz, haşlanmış olan yumurtayı rendeleyip, içerisine ekleyeceğiniz yumurta kabukları yardımı ile de kuşunuzun kalsiyum ihtiyacını temin edebilirsiniz.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ