showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Nasıl Uyur?

Muhabbet kuşlarının bir çok özellikleri ile diğer kuş türlerinden ayrıldıkları aşikardır. Evcil hayvan olarak da sıklıkla tercih edilebilen muhabbet kuşları oldukça duygusal ve rutin dışı faktörlerden çok kolay etkilenebilen canlılardır. Özellikle iletişim, beslenme ve uyku faktörleri onların sağlığı için oldukça önemlidir.

uyuyan-muhabbet-kuslari.jpg

Muhabbet Kuşlarının Uyuma Şekli

Muhabbet kuşu besleyenler için muhabbet kuşu uyuma şekli kolay anlaşılabilir olmaktadır. Küçük bedenlerini ve kanatlarını, uykudan önce esneme ve açma germe hareketleri ile esneterek uyuyacak olduklarının işaretini verirler. Uykusu gelen muhabbet kuşu için ortamın uygun olması ve sağlıklı uyuyabilmesi için bir takım faktörlere dikkat edilmesi gerekir.

muhabbet-kuslari-kac-saat-uyur.jpg

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Uyur?

Muhabbet kuşları uyku esnasında sessiz ve karanlık ortamlarda kalmalılardır. Oldukça enerjik ve hareketli canlılar olan muhabbet kuşları çok kolay uyanabilmekte ve uykusuz kaldıklarında sağlık sorunları yaşayabilmektedirler. Tabii ki muhabbet kuşu uyku saatleri standart olmadığından özellikle gece uykusunda bu faktörlerin yerine getirilmesi şarttır. Günde ortalama 10-12 saat uyuyan muhabbet kuşları doğal ortamlarında uyku ihtiyaçlarını gidermek için ağaç kovuklarını tercih ederler. Bu nedenle kuşunuzun uyuduğu kafesinin, o uyuyacağı zaman karanlık, sessiz veya loş bir ortamda olmasını sağlayın. Nefes almasını engellemeyecek bir örtü yardımı ile bu imkana sahip olabilirsiniz.

uyuyan-muhabbet-kusu.jpg

Muhabbet kuşları uyurken başlarını içeri doğru çekerek, kendi kendilerine ufalırlar veya başlarını 180 derece çevirip tüylerinin arasına kafalarını saklayarak uyurlar. Böylece hem vücut sıcaklıklarını korurlar hem de gözlerinin ışık almamasını sağlayarak rahatça uyuyabilirler. Eğer muhabbet kuşları gözleri açık mı uyur merak ediyorsanız; yanıtımız hayır. Muhabbet kuşları da insanlar ve diğer bir çok canlı gibi gözlerini kapatarak uyurlar.

Hiperaktif ve enerjik canlılar olan muhabbet kuşları gün içerisinde vücutlarını oldukça yorarlar. Bu nedenle de iyi bir uyku almaları ve güzelce dinlenmeleri gerekir. Aksi takdirde bağışıklık sistemleri zayıflar, beslenme düzenleri bozulur ve bu nedenle de çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirler. Özellikle tüylerinin sağlıklı uzaması ve cilt sorunları ile karşılaşmamaları için muhabbet kuşunuzun sağlıklı uyuduğundan emin olun ve ona sağlıklı uyuyabilmesi için gerekli ortamı yaratın.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ