showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Neden Çığlık Atar?

Özgür olma ve uçma fıtratıyla yaratılmış muhabbet kuşları, fıtratlarının gereğini yaşamak isterler. Her ne kadar uzun süredir bulundukları ortama ve kafese alışmış olsalar da zaman zaman kafesten çıkmak isterler. Kanatlarını özgür bırakmak, gökyüzünde olmasa da evin içinde doyasıya kanat çırpmak isterler. Dikkat çekmeyi ve ilgi görmeyi severler. Ev halkından birisinin onları omzuna ya da eline alması, öpmesi, konuşması onları mutlu eder. Bu duruma alıştıklarında devamını isterler ve bekledikleri ilgiyi göstermediğinizde muhabbet kuşlarında çığlık atma, bağırma, ciyaklama gibi farklı seslere ve tepkilere şahit olabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Neden Bağırır?

Acıkma, susama, ilgisiz kalma ya da hasta olma gibi ihtimallerin yanı sıra güneş doğarken de ötmeyi ve bağırmayı severler muhabbet kuşları. Karanlıktan aydınlığa geçmek mutlu eder onları. Bütün gece karanlıkta yalnız, sessiz ve ilgisiz kalmış olmanın ardından güneşin doğması havanın aydınlanması ilginin, sesin ve bakımın habercisidir onlar için.Bazı kimseler sabahları, muhabbet kuşlarının bağırmasından rahatsız olur ve bağırmasını engellemek için kafesinin üzerine bir örtü örter. Böylece muhabbet kuşu havanın aydınlığını fark etmez ve bağırmaz. Ama muhabbet kuşları için bu doğa döngüsünü fark etmek ve izlemek zevklidir. Muhabbet kuşları bunu severler ve bu durumu fark etmekten hoşnutturlar.

Muhabbet Kuşu Ciyaklaması

Muhabbet kuşlarının da insanlar gibi canı sıkılır zaman zaman. Böyle durumlarda muhabbet kuşlarının ciyaklama gibi farklı sesler çıkartıp farklı davranışlar sergilediğini görebilirsiniz. Bu farklı davranışlar her zaman hareketli olmayabilir. Bazı zamanlar durağan ve sakin halleriyle de tepki verip kendilerini anlatmaya çalışırlar. Böyle durumlarda onlara olan ilginizi daha fazla göstermelisiniz.

Eğer yoğunluğunuz ya da meşguliyetiniz var ise muhabbet kuşunuzun ya da muhabbet kuşlarınızın kafesini alıp bir pencere kenarına koyabilirsiniz. Böylece dışarıyı izleme fırsatı bulacak ve bu durum bir süre onu oyalayacaktır. Bir de yanlarına arkadaş ya da eş istedikleri zaman böyle farklı sesler çıkarmaya başlayabilirler. Bu durumun da takip edilip en uygun çözümün bulunması gerekir. Bir muhabbet kuşunun en geç bir yaşına kadar eşi olmalıdır.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ