showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Omza Nasıl Alışır?

Muhabbet Kuşu 

Daha küçücük bir çocukken bir sorumluluk almak istediğimizde ailemizin bize ilk hediyelerinden biri muhabbet kuşlarıdır. Tatlı renkleri, insana olan ilgileriyle evde beslemek için ideal olan bu sevimli dostlar bize hayatı, sorumluluk almayı ve hayvanları daha çok sevmeyi öğretmiştir. Elimize alıp da bir köpek ya da kedi gibi sevememek bu hayvanlarla ilgili belki de onlarla ilgili sahip olduğumuz tek sorunumuzdur. Elde dolaşmayı sevmeyen muhabbet kuşlarının doğasında aslında her hayvan gibi sevilme ihtiyacının olduğunu da bildiğimizden en azından hepimiz birkaç kez olsun omzumuza, elimize alıştırmayı denemişizdir minik muhabbet kuşlarımızı.

muhabbet-kusu1.jpg

1.Adım

İşte bu sevecen minik dostlarımıza böylesine yakın olması isteyebilecekler için kolayca uygulanabilecek ve muhabbet kuşlarını da gayet mutlu edecek birkaç bilgi vereceğiz. Adım adım anlatacağımız bu tekniklerimize geçebiliriz. Öncelikle muhabbet kuşunuzun güvenini sağlamaya çalışmalısınız. Çünkü o küçücük bir hayvan ve kendi doğal ortamından uzakta yaşaması onun için bir tehdit unsudur. Bu güveni sağlamanız için verebileceğimiz taktik, elinizi onun kafesine ilk birkaç gün dışarıdan yaklaştırarak sakin bir ses tonuyla onun korkusunu yenmesine yardımcı olmak olacaktır. Sonraki birkaç gün de elinize biraz yem alıp kafesin içinde elinizi hareketsiz bir şekilde tutarak elinizden yem almasını sağlamaya çalışmanız başta atabileceğiniz en sağlam adımlardan biri diyebiliriz. Çünkü hayvanları kendinize alıştırmanız büyük ölçüde onları beslemekle ilintilidir. Muhabbet kuşu alıştırma teknikleri olarak verilebilecek en can alıcı kısım bu kısımdır ve elinizden korkmadan yem yiyene kadar sabırlı bir şekilde bu aşamaları adım adım tamamlamaya çalışın.

2.Adım

Kuşunuz artık elinizi gördüğünde kafesten kaçmaya ya da sizi ısırmaya çalışmıyor, üstelik yem yemeye de başlamışsa artık ikinci adıma geçebilirsiniz demektir. Bu adımda da işaret parmağınızı bir tünek gibi kafesin içine sakince uzatmaktır. İlk başta korkabilir ama zamanla elinizden korkmamaya alıştığı gibi elinize de gelmeye alışacaktır. Size bu adımdaki tavsiyemiz kesinlikle kuşunuzu elinize almamanızdır. Kuşlar için en büyük tehditlerden biri olarak algılanan bir harekettir ve bu sizi istediğiniz aşamadan daha da geriye götürecektir.

muhabbet-kusu-mavi.jpg

3.Adım, Yani Son Adımımız!

İlk iki aşamayı tamamladığınıza inanıyorsanız son aşamamızda olmanızda hiçbir sakınca yok diyebiliriz. Öncelikle muhabbet kuşu alıştırma süresi zannedildiği gibi kısa ya da korkulduğu kadar uzun değildir. Ortalama bir zamandır ve kuştan kuşa değişiklik gösterebilir. Kuşunuzu kafesten çıkarma ve dışarıda omzunuz ya da elinize gelmesi ile ilgili en eğlenceli ve sevgi dolu olan bu aşama sizin emeğinizin karşılığını kuşunuzla kurmuş olduğunuz bağ ile alacağınız aşamadır. Kafesten çıkmaya çalışan kuşunuzun bulunduğu odada emniyette olduğuna eminseniz, elinize seveceği yiyecekler alarak kafeste yaptığınız işlemi tekrarlayabilirsiniz. İlk denemelerde kuşunuz tedirgin olacak, kafesine doğru kaçacaktır. Sabırla bunu da yapmaya devam eder ve onu korkutmayacak sakin bir tavırla yaklaşırsanız size alışacak ve hatta kafes dışında olduğunda hep sizinle vakit geçirmek isteyecektir.

muhabbet-kusu-cinsiyeti-nasil-anlasilir.jpg

 

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ