showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Pankreas Enfeksiyonu Tedavisi

Sesleri ve cıvıltıları evinizde neşe yaratan muhabbet kuşları güzel bakıldıklarında sağlıklı görünür ve canlı ve canlı sesleri ile evinizin birer bireyi gibidirler. Ancak muhabbet kuşları da zaman zaman insanlar gibi bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar geçirebilirler. Bu hastalıklardan biri muhabbet kuşu enfeksiyon hastalıklarıdır. Muhabbet kuşu dışkılaması sadece makat yolu ile gerçekleşmektedir. Kuş dışkısında her zamankinden farklı bir şekilde dışkıladığını gördüğünüzde mutlaka muhabbet kuşunuzla ilgili bir sıkıntı olabilir. Normal muhabbet kuşlarının dışkısı kahverengi ya da yeşilimsi olmaktadır. Hasta kuşların daha akıcı ve ishal görünümde olan sulu dışkı yaptığı görülmektedir. Sağlıklı kuşlarda açık renkte ve şeffaf olan idrar görülür. Her değişimin altında kuşunuzun hasta olduğundan endişe etmek de doğru değildir. Kuşunuza verdiğiniz farklı renkli mama ve yemlerde kuşun idrar ve dışkısının rengin de değişime neden olabilir.

Muhabbet kuşunun dışkısında eğer koyu ve kırmızı renge dönük bir renk fark ederseniz bu kanama belirtilerinin bir habercisi olabilir. Bağırsaktan geçen kan nedeni ile dışkının koyu kahve rengi olduğu gözlenir. Alt sindirim sorunu olan muhabbet kuşlarında kırmızı ya da koyu kırmızı olarak görülmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Pankreas Tedavisi

Kuşların vücutlarında sindirimi sağlayan yararlı bakteriler vardır. Bazı kuşlarda yararlı bakteriler vardır. Bazı kuşlarda yararlı bakteriler bulunmadığından hassas ve zayıf kuşlar enfeksiyona kolay yakalandığından ölebilirler. Sağlıklı kuşlarda kendi savunma ve bağışıklık sistemlerinin bu bakteriler tarafından korunması ile hastalıkla başa çıkabilir ve tedavi ile toparlanıp iyileşme şansı yakalayabilirler.

Muhabbet Kuşu Pankreas Enfeksiyon Nedenleri

Üreme zamanlarında ve stres altında olan kuşların hastalanma riski fazladır. Hastalanan muhabbet kuşunu diğerlerinden ayırmak diğer sağlıklı kuşların riske maruz kalmasını önlemektedir.

Pankreas Enfeksiyonu Belirtileri

  • Muhabbet kuşunun dışkısında farklılık
  • Hayvanın halsiz olması
  • Burun ya da gagasından gelen akıntı

Böyle belirtilerde mutlaka muhabbet kuşunuzu 48 saat içinde veterinere götürmeniz gerekir. Aksi taktirde kuşunuzu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Veteriner kontrolünde olan kuşunuzun tedavisi antibiyotik türü damlalar ile sağlanarak kuşunuzun tedavisi yapılır.

Muhabbet kuşunun gereken vitamin alımını sağlayarak sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ