showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Sağlıklı Bakım İçin Yapılması Gerekenler

Evinizde bir hayvan beslemeye karar verdiniz ev muhabbet kuşunda karar kıldınız ya da çocuğunuzun ısrarlarına dayanamadınız ve bir muhabbet kuşu aldınız. Kuşunuzu evinie getirdiniz, ona uygun bir yer belirlediniz. Peki bundan sonrası ne olacak, artık kuşunuz ile başbaşasınız. Muhabbet kuşunuzun doğru beslenme yöntemlerini merak ediyorsanız eğer, yazımızın devamını okumanızda fayda vardır.

Muhabbet kuşunuzun beslenmesi için hazır yemler satılmaktadır. Bu yemlerden alıp, günlük olara kyem kaplarını temizleyere beslenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kuşunuzu daha yavru iken, taze sebze ve meyvelere de alıştırarak vitamin ihtiyacını karşılamasına destek olabilirsiniz. Ancak vereceğiniz sebze ve meyvelerin haftada bir ya da iki günü geçmemesine dikkat etmelisiniz. Meyve ve sebzeleri kafesine asabileceğiniz gibi, bir kap içerisine rendeleyerek de koyabilirsiniz. Eğer kuşunuz alışma güçlüğü yaşıyorsa, rendelediğiniz sebze ya da meyveleri yem kaplarının üzerine bırakabilirsiniz. O zaman yemeye mecbur kalır, zaten tadına bakınca da alışacaktır.

karisik-muhabbet-kusu-yemi.png

Ev Yapımı Mamalar

Muhabbet kuşunuz için ev yapımı mamalar da hazırlayabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının en çok severek yediği hazır mama bebe bisküvisi ile yapılanlardır. Sadece bebe bisküvisi ya da ona ilaveten mısır unu, galeta unu, nişasta ununu da tek tek ya da hepsini birden az miktarda karıştırabilirsiniz. Bunları toz kıvamına getirdikten sonra az miktarda çekirdek de ilave edebilirsiniz. Ancak fazlası kuşunuz için zararlı olacağından dolayı az miktarda kullanmanız gerekmektedir. Eğer kuşunuzun kızışmasını istiyorsanız az miktarda da nijer tohumu ilave edebilirsiniz. Eğer fazla ilave ederseniz, kuşunuzun tüylerinin dökülmesine sebep olabilir.

muhabbet-kusu-beslenme.jpg

Ayrıca kuşların kas yapıları protein kaynaklı olduğu için kuşunuzun protein ihtiyacını karşılayabilmek için, kuş proteinleri içerikli yemler tercih etmelisiniz. Ayrıca evde vereceğiniz sebze ve meyvelerle de protein desteği sağlayabilirsiniz. Kuşunuz ona sunmuş olduğunuz protein kaynaklarından vücudunun ihtiyacı kadar olanını kullanacaktır. Evde vereceğiniz sebze – meyveler içerisinde en çok protein kaynaklı olarak verebilecekleriniz; brokoli, haşlanmış yumurta, marul, mısır, havuç, armut ve elma gibi besin öğeleridir. Ancak kuşunuza bu besinleri verme şekliniz ve miktarınızın önemli olduğunu da unutmamalısınız.

 

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ