showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Sakatlanmaları

Muhabbette kuşları fazlasıyla hassas hayvanlardır. Çok narin oldukları için hemen incinebilirler. Muhabbet kuşlarının yaşayacağı sorunlardan biri de sakatlık durumudur. Forumlara göz attığımız da pek çok kişinin muhabbet kuşum ayakta zor duruyor ve muhabbet kuşumun ayakları tutmuyor tarzı pek çok bildiri de bulunduğunu görebilirsiniz. Sakatlık durumunun sonuçları maalesef ki ölümlere kadar varabilmektedir. Özellikle yaşı geçkin kuşlar da ölümlere daha sık rastlanmaktadır. Bu yüzden hızlı ve pratik davranmalısınız. Peki ya nedir bu muhabbet kuşlarının sakatlık durumu?

muhabbet-kusu-hastaliklari.jpg

Muhabbet kuşunuz kafes de dolaşırken ayağını bir yerlere çarpmış olabilir, muhabbet kuşunuzun anne babası kuşunuz küçükken onu fazla tepelemiş olabilir ya da uçma denemeleri yaptığı dönem de ayağını çarparak incitmiş olabilir. Peki ya muhabbet kuşunuzun ayaklarının tutmadığını fark ettiğiniz de ne yapmalısınız?

İlk olarak muhabbet kuşunuzun kafesindeki yemliği,suluğu,tünekleri aşağıya indirerek kuşunuzun hep aşağı da işlerini halletmesini sağlayarak onu rahatlatabilirsiniz. Ardından ilk fırsatta veterinerinizi ziyaret etmelisiniz. En iyi çözümü sizlere onlar sağlayacaktır.

muhabbet-kusu-ayak-sakatlanmasi.jpg

Sakatlık durumu çok ileri boyutlarda yaşanmamış ise veteriner sizlere merhem önerebilir. Merhemi yaklaşık dokuz on gün kullanarak muhabbet kuşunuzun ağrılarını alabilir. Merhem kuşun ayağının üzerinde denge de durmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kuşunuzun sakatlığı ileri boyutlarda yaşanmış ise ya da ayağı kırılmış ise doktor muhabbet kuşunuzun ayağını sargı ile saracaktır. Muhabbet kuşunuzun sargısı açıldıktan sonra sakatlık kalıcı olabilir durum da ise veterineriniz sizlere ilaç önerecektir.

muhabbet-kusu-ayak-sakatligi.jpg

Muhabbet kuşu dengede duramıyor ise yapacağınız bakım hat safhada olmalıdır. Normal şartlar da zaten fazlasıyla dikkatli bir biçimde bakmanız gereken muhabbet kuşunuza daha da özen göstererek, yoğun bir çaba ile bakmalısınız. Her şeyden öte muhabbet kuşunuza sevginizi hissettirmeye çalışmalısınız. Ardından muhabbet kuşuna bolca meyve, sebze takviyesi yaparak canlandırmaya çalışmalısınız. Bir yakınınız hasta olduğunda ona nasıl özenle bakıyorsanız minik dostunuza da o özeni göstermelisiniz. Moralinizi bozmayıp kendinizi kuşunuzun iyileşeceğine inandırarak muhabbet kuşunuz ile canla başla ilgilenmelisiniz. Veterinere başvurmayıp kendiniz halletmeye kesinlikle çalışmayınız. Unutmamalısınız ki kuşlardan en iyi anlayacak kişi veterinerlerdir. Veterinere başvurmama hatasına düşerseniz minik dostunuzu kaybetme riskinizin artacağını unutmayınız.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ