showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Seçerken Önerilenler

Muhabbet Kuşu Hangi Renk Daha İyi ?

Muhabbet kuşları yeşil renk ve sarı renk olarak doğada bulunurlar. Farklı renkteki muhabbet kuşları melezleme yöntemi ile elde edilmiştir. Muhabbet kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız, seçiminizi yeşil renkli muhabbet kuşundan yana yapmalısınız. Yeşil renkteki muhabbet kuşlarının erkek olanı ise dişisine göre daha kolay konuşur.

Albino, jumbo ve mavi renkteki muhabbet kuşları ile yeterince ilgilenirseniz konuşmayı öğrenebilirler. Fakat öğrendikleri kelime sayısı, yeşil erkek muhabbet kuşlarının öğrendikleri kelime sayısı kadar fazla olmayacaktır. Üretim için muhabbet kuşu almak istiyorsanız, nitelikli yavrulara sahip olabilmek için aynı renge sahip olan muhabbet kuşlarını çiftleştirmeniz gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Alırken Kaç Aylık Olmalı?

Erken yaşta ergenleşebilen muhabbet kuşlarının henüz 5 aylık iken yavrulaması mümkündür. Üretim amacı ile muhabbet kuşu almak istiyorsanız özellikle yaş faktörünü dikkate almanız gerekmektedir. 9 aylıktan ve 7 yaşından büyük olan muhabbet kuşlarının üretimde kullanılmaları sakınca oluşturur.  Muhabbet kuşunuza, elden yem yeme, konuşma, ele konma gibi becerileri kazandırmak istiyorsanız muhabbet kuşu alırken yavru olanları tercih etmelisiniz. Muhabbet kuşları, henüz erken yaşlarda iken bu tür becerileri daha kolay öğrenebilirken, yaşları ilerledikçe öğrendikleri becerileri unutma eğilimine girerler.

muhabbet-kusu.jpg

Yavru Muhabbet Kuşunu Yetişkin Olanlardan Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

Yetişkin muhabbet kuşlarının başında bulunan çizgiler yavru olanlara oranla daha seyrektir. Bu çizgiler muhabbet kuşu yaşlandıkça kaybolmaya başlarlar. Muhabbet kuşunun başındaki çizgi sıklığına bakarak muhabbet kuşunun yavru olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca 4 aylıktan küçük olan muhabbet kuşlarının göz rengi siyahtır. 6 aya yaklaştığında göz rengi griye doğru döner. 8.ayda ise gözlerinin çevresinde gri halkalar oluşmaya başlar.8.aydan sonra ise bu halkalar gittikçe beyaza doğru döner. Bu sayede, gözlerinin etrafında beyaz halkalar gördüğünüz muhabbet kuşlarının 8 aydan daha büyük olduğunu anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı bir muhabbet kuşu dik duruşlu ve hareketlidir. Temiz, sık ve düzenli tüylere sahiptir. Gözleri parlak, bakışları canlı ve çevreye duyarlıdır. Alacağınız muhabbet kuşunu bu özelliklere dikkat ederek seçiniz. Pet Shop lardan muhabbet kuşu almak yerine arkadaşlarınızın veya tanıdığınız birinden yavru almayı tercih etmeniz daha sağlıklı bir karar olacaktır.

pet-shoplardan-muhabbet-kusu-almak.jpg

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ