showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Soğuk algınlığı muhabbet kuşlarında en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Muhabbet kuşları oldukça narin hayvanlar olduğu için bakımlarına dikkat etmek gerekir. İnsanlar soğuk algınlığına nasıl yakalanıyorsa aynı sebeplerden ötürü kuşlarda yakalanıyor. Tabi, bu hastalığı kuşlarda çok önemsizmiş gibi görmemek lazım. Zira muhabbet kuşlarında ölümle bile sonuçlanan vakalara rastlanabiliyor.

Öncelikle muhabbet kuşları bu hastalığa nasıl yakalanıyor, ona değinmek gerek. Bu kuşların farklı sıcaklık koşullarında bulunmaması gerekir. Bu ani değişim, onlarda soğuk algınlığına neden olabilir. Aşırı rüzgar alan yerde kafeslerinin bulunmamalıdır. Geceleri sıcak yerden soğuk yere çıkartılmaları kuşların bu hastalığa yakalanmalarına davetiye çıkarır. Eğer muhabbet kuşunuzun tüyleri kabarıksa ve başını bu tüylerin arasına uzun süre sokuyorsa yeme içmesinde anormal bir değişiklik varsa muhabbet kuşunuzu bir veterinere götürünüz. Gitmeden önce kuşunuzu elle muayene edebilirsiniz. Karın bölgesindeki tüyleri araladığınızda deri rengi kırmızıysa kuşunuz soğuk algınlığına yakalanma riski var, demektir.

Muhabbet Kuşunuz Bu Hastalıktan Nasıl Kurtulur?

Muhabbet kuşu soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun cevabı, bol miktarda vitamin almasını sağlamaktır. Sebze meyve takviyeleriyle bu eksiği ortadan kaldırmak gerekir. Yani bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz. Kafesin bulunduğu yeri kontrol etmek gerekir, eğer serin bir rüzgara karşıysa yeri değiştirilmelidir. Bunun dışında birden fazla muhabbet kuşuyla aynı yerde duruyorsa nezle soğuk algınlığı olan bir başka muhabbet kuşun olup olmadığı kontrol edilmeli ve yerleri ayrılmalıdır. Muhabbet kuşunuzu normal bir oda sıcaklığına sahip odaya getirip tedavisine orda başlamalısınız. Geçmeyen bir soğuk algınlığı ise birkaç gün içinde ilaç tedavisine geçilmelidir.

Muhabbet kuşu nezle ilaçları arasında çok sık kullanılan Terramycine damlası yer alır. Bu damlanın kullanılması için muhabbet kuşunun bol su içmesi sağlanır, suluğuna bu ilaçtan damlatılır. Bu ilaca bir hafta kadar devam edilir. Ayrıca kuvvetli yemlerin verilmesi kesilir. Oda sıcaklığı 20-21 derecede olmasına özen gösterilir.

Muhabbet kuşu soğuk algınlığı ne kadar sürer derseniz, çok uzun sürelere yayılan bir hastalık değildir. Normal koşullarda birkaç gün içinde kendini toparlayan bir hastalıktır. Uzun sürdüğünde veterinere başvurarak gerekli yardımı almalısınız.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ