showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Solunum Yolu Hastalıkları Tedavisi Nelerdir?

Solunum yolu rahatsızlığı evde beslediğimiz muhabbet kuşlarında sık rastlanılan bir durumdur. Bu rahatsızlığın nedenleri arasında sıkça meydana gelen ısı değişiklikleri ve birden cereyan eden güçlü hava akımına maruz kalma sayılabilir. Ne yazık ki bu hastalığın tedavisi kuşlarda oldukça güçtür ve çoğu zaman ölümle neticelenir. Bu yüzden hastalığa yakalanmadan önce ya da hastalığın ilk evrelerinde kafesteki kuşun emniyeti sağlanmalıdır.

Kuşlarda solunum yolu enfeksiyonu ilk belirtileri iştahta azalma ve halsizliktir. Hastalığın sonraki evrelerinde gözler sıkça nemlenir ve kuş nefes darlığı çekiyor. Daha ileriki safhalarda burun akıntısıyla birlikte muhabbet kuşu nefes alırken ses çıkarıyor. Daha da ileri evrelerde kusma da gözlemlenebiliyor. Peki, solunum yolu enfeksiyonunun tedavisi var mı ? Muhabbet kuşu nefes darlığı tedavisi mümkün mü?

Elbette muhabbet kuşu nefes darlığı tedavisi mümkün bunun için tek yapmanız gereken kuşunuzun veteriner hekimin gözetimi altında tedavisini gerçekleştirmek. Veterinerin uygun gördüğü şekilde muhabbet kuşunuzun suyuna hastalığın etkilerinden kurtulana kadar vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Yine antibiyotik tedavisinin de veterinerin onayı ve gözetimi altında yapılması gerekir. Veterinerin yine uygun görmesi şartı ile her gün ağza günde 1-2 damla Baytril damlatılabilir. Yapılmadığı takdirde muhabbet kuşunuzun bağışıklık sisteminde çökme ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bazı durumlarda şartlar el vermediğinde tedaviyi veterinerle birlikte değil de evde kendiniz de doğal antibiyotik tedavisi uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz. İşte size evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal antibiyotik. Birçok kuş üreticisinin de yaptığı gibi bir diş sarımsağın ¼’ünü ezip kuşun suyuna katıp karıştırdaktan sonra kuşa içirebilirsiniz. Bu karışımın her gün değiştirilmesi gerekir. Ayrıca muhabbet kuşunuzu yem seçiminde özgür bırakmalısınız şayet iştahsızlığı varsa. Öncelikle bu iştahsızlığın kaldırılması gerekir tedavi sürecinin rahat işleyebilmesi için.

Kuşlarda solunum yolu enfeksiyonu güç bir hastalık olsa da düzenli tedavi ile iyi sonuçların alınabilmesi mümkündür. Bundan dolayı unutulmaması gereken veteriner hekimin gözetimi altında muhabbet kuşunuzun tedavisinin yapılmasının daha sağlıklı olacağıdır. Erken teşhisin hayat kurtaracağını her zaman akılda tutmalı ve bunun için önleminizi önceden almalısınız.

  • +1
  • -1
  • 2 Derecelendirmeler
2 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
50% 50%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hoksan dedi ki:

    Malesef veterinerler kuşları onemsemiyorlar ben buna şahit oldum.4 kez farkli sebeplerle 4 ayri veterinere götürdüm.çoğunun söylediği biz kedi köpeklerle daha çok ilgileniyoruz kanatlilar alanimiz degil diyorlar.ozaman insanlara neden sevgileri aşılanıyor bu miniklerin neden bu kadar çok satıliyorlar .6 . senemizdeyiz ve solunum sıkıntısını çözemedik.umarım kanatlilarin veterinerleri çoğalir onlarda en az diğer hayvanlar kadar seviliyor

BİR YORUM YAZ