showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Tüy Bakımı İçin Neler Yapılmalı?

Muhabbet kuşu, papağan türleri içerisinde yer alan, evcil bir kuş türüdür. Dişi olanlarda kahverengi gaga, erkek olanlarda ise mavi gaga olur. Muhabbet kuşlarının bilinçli olarak bakım ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Kafes bakımı yanı sıra tırnak, gaga ve tüy bakımları gibi birçok bakımı yapılmalı ve ilgili olunmalıdır.

Mevsim geçişlerinde 1 veya 2 defa tüy değişimi yaşayan muhabbet kuşları bir de ara dönemde tüy dökebilirler. Bu dönem sonrasında tüylerinin canlı ve parlak olması; tüy değişimi dönemlerinde sağlıklı olmaları ile sağlanır.

Tüy Değişimlerinde Muhabbet Kuşları Nasıl Beslenmeli?

Muhabbet kuşları yaz mevsimi başlangıcında ya da kış mevsimi bitişinde halsizleşir ve tüy dökmeye başlar. Bu dönemde beslenme çok önemli bir etkendir. Yeşil sebzeler ve B vitamini muhabbet kuşları için bu dönemde önemli besin kaynaklarıdır. Ayrıca B vitamini takviyesi olarak damla da yöntemlerden biridir. Bu beslenme yöntemi ile kuşların tüyleri daha dirençli olacaktır. Temel yemlerine ek olarak yeşillik, marul tohumu, turp gibi yiyecekler de verilebilir. Yine bir top ıspanak ya da pazı kafese kıskaçlanabilir. Tüm bu besinler verilirken dikkat edilecek noktalardan biri de taze, yıkanıp kurulanmış ve oda sıcaklığında yiyecekler olmalıdır.

Temel Bakımları Tüy Değişimlerinde Nasıl Yapılmalı?

Muhabbet kuşları tüy değişimi dönemlerinde karın ağrısı başta olmak üzere birçok rahatsızlık geçirebilirler. Daha parlak ve canlı tüy görünümü için kafeslerini sürekli temizlemeli ve suyunu da sıklıkla değiştirmek gerekmektedir. Eğer muhabbet kuşunuz kafesinde eşi ile beraber yaşıyorsa birbirlerine olan ilgileri azalacaktır. Bu dönem sonrasında üreme de daha sağlıklı olacağından eğer tüy dökme döneminde çiftleşmek isterlerse onları ayırmak gerekebilir.

Ayrıca muhabbet kuşlarını serinletmek için kuşa uygun bir cam içerisine ılık su koyup bırakabilirsiniz. Kuşlar kuyrukları üzerindeki yağ bezeleri ile kendisini temizleyip parlatacaktır. Fakat ılık su ile yapılan banyo sonrasında cereyanda kalıp üşütmemeleri gerekir.

Muhabbet kuşları normalde yılda 2 veya 3 kez tüylerini yenilerler. Bu değişimlerini ise 5 haftada tamamlamalılar. Daha fazla tüy dökümü gerçekleşirse muhabbet kuşu için sorun var demektir. Bu durumda kuşunuz kendini güvende hissetmiyor olabilir, ani bir sıcaklık değişimi geçirmiş olabilir ya da bit, pire gibi sorunlarla karşılaşmış olabilir. Bu sorunların ortadan kalkması için en az 17-18 derecelik bir ortamda bulundurmalı, kendilerini güvende hissetmeleri sağlanmalı ve bit, pire gibi sorunlar için de özel spreyler kullanılmalıdır.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ