showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Tüy Ve Gaga Bakımı Nasıl Yapılır?

Kendinize minik dostlar edinirken aynı zaman da bir çok sorumluluk da edindiğinizin bilincin de olmalısınız. Kuşlar oldukça narin ve hassas hayvanlardır. Bu yüzden kuşunuzu dış etkenlerden elinizden geldiğince korumalı, ona karşı hassas davranmalı kuşunuzun yiyeceğine ve bakımına oldukça özen göstermelisiniz.

muhabbet-kusu-bakimi.jpg

Muhabbet Kuşu Gaga Bakımı

Gaga taşı gaga bakımı esnasında sizlerin en büyük yardımcılarından biri olacaktır. Gaga taşı kullanımı oldukça önemlidir kullanılmadığı takdir de kuşunuzun gagası uzayacağından ötürü zamanla yemek yiyememeye başlar ve güç kaybeder. Güç kaybetmesinin son aşaması ise maalesef ölümdür. Gagası uzayan kuşunuzun gagasını steril makaslar yardımı ile kestirmelisiniz aksi takdir de gaga çok kolay bir şekilde mikrop kapabilir. Kuşunuzun gagasının çok uzayıp en sonunda kesmek yerine belli periyotlarla kuşunuzun gagasını belirli periyotlarla gaga törpüsü ile törpüleyebilirsiniz.

muhabbet-kusu-gaga-torpusu.jpg

Kuşunuza gaga sağlık ürünleri satın alırken hassas davranmalısınız. Ucuza kaçmamalısınız. Örneğin gaga taşı satın alırken alçıdan ya da mürekkep balığı kemiğinden yapılmış olanı tercih ediniz.

Muhabbet Kuşu Tüy Bakımı

Muhabbet kuşlarında tüyleri ile ilgili oluşabilecek problemlerin başında tüy dökme yer alır. Normal olan yıl da bir ya da iki kez tüy dökülmesidir. Bu dönemler 12-14 gün civarı sürer. Kuşunuz tüy dökme dönemi dışında tüy döküyorsa ve bu durum sık sık gerçekleşiyorsa bunun normal tüy dökme olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin kuşunuz halsizse, çevreye ve eşine ilgisiz davranıyorsa ,özellikle kafa ve gözleri üzerinde kalın tüy dökmeler görülüyorsa bu durum normal tüy dökme değildir. Kuş sağlıklı bir tüy dökme dönemi geçirmemişse tekrardan tüy dökme gerçekleştirebilir. Hava akımına maruz bırakılmış ise bu durum yaşanıyor olabilir. Bir başka sebep ise kuşunuzun ani sıcaklık değişimleri yaşamış olmasıdır.


Muhabbet kuşları ani sıcaklık değişimlerine maruz bırakılmamalı, tüy dökme dönemini sağlıklı geçirmesini sağlamalı ve kafesinin konumunu hava akımına kapılabileceği yerlerin dışına konumlandırarak onların normal dönemin dışında tüy dökme sorunu yaşamalarını engelleyebiliriz. Muhabbet kuşlarının çok hassas olduklarını hiçbir zaman unutmamalı ve ona göre davranmalıyız.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ