showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Üretimi için Uygun Ortam Nasıl Olmalı?

Yuvalık kontrolü sırasında kuluçkada olan çiftlerden özellikle dişi olanını olabildiğince rahatsız etmemelisiniz. Ayrıca yavru ve yumurta kontrolü sırasında yuvalığın kapağını bir anda açmamalısınız. Yuvalık kontrolünü günde minimum 2 defa yapmalısınız. Bu kontroller sayesinde anne ve baba tarafından zarar verilen yavruları erken fark edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yumurtayı kırıp yumurtadan çıkmakta zorlanan civcivlere yardımcı olabilirsiniz. Günü gelmiş olmasına rağmen halen yumurtadan çıkmamış olan yavrular var ise yavruları kurtarmak için yumurtalara numara vererek zamanında kırılmayan yumurtaları dikkatli bir şekilde açarak yavruları kurtarabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Çiftleştirme Ortamı Nasıl Olmalı?

Üretim alanı mutlaka hijyenik,sessiz ve güneş gören bir yer olmalıdır.Bazı muhabbet kuşu üreticileri karanlık ortamlarda floresan ışığı kullanarak üretim yapmaktadır. Muhabbet kuşlarının güneş ışığından mahrum kalmaları oldukça yanlıştır. Her çift için ayrı üretim malzemesi kullanılmalıdır. Örnek olarak yem,suluk ve mama kapları her çift için ayrı olmalıdır. Ayrıca bu yöntem ile üretim ortamında çıkabilecek herhangi bir salgının da önüne geçebilir veya oluşan herhangi bir salgın hastalığı daha kolay bir şekilde fark edebilirsiniz.

Verimli üretimi sağlamak için çiftler için en uygun koşulları sağlamanız gerekmektedir. Üretimde bulunan kuşlar uçamadıkları için üretim sırasında kullanılan gözlerin olabildiğince büyük olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda yuvalıklarında yavruların birbiriniz ezmelerini önleyecek veya annenin yavruyu ezmesini önleyecek büyüklükte olmasına dikkat etmelisiniz.

Muhabbet Kuşu Eş Tutturma Yöntemleri Nelerdir?

Evlerinde muhabbet kuşunu tek olarak besleyen insanların geneli petshoplardan satın aldıkları 2. muhabbet kuşu ile evde bulunan muhabbet kuşunun hemen eş olabileceğini düşünürler. Fakat durum genelde düşünülenin aksinedir. Uzun seneler boyunca tek yaşayan muhabbet kuşu kendi türü ile aynı olan başka bir kuşu daha önce hiç görmediğinden yeni gelen diğer kuşu kıskanabilir hatta zarar vermeye çalışabilir. Bu nedenle tek olarak yaşayan muhabbet kuşunuz henüz yaşını doldurmadan eş olarak 2. kuşu almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yavru alma hevesindeyseniz ve çift olarak satın almak istiyorsanız. Kuşları satın alacağınız petshopta bir süre durarak kuşları gözlemlemelisiniz. Birbiri ile anlaşabilen, birbirini kaşıyabilen be besleyebilen bir çifti satın almanızda fayda vardır.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ