showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Üretimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, muhabbet kuşu üreten birçok kişi sadece yavru üretebilmek ve satabilmek amacı ile üretimde gerekli noktalara dikkat etmemektedir. Maalesef bu gibi durumlar muhabbet kuşlarınıza zarar vermekte ve sizin de zamanınızı boşa çıkarmaktadır. Muhabbet kuşu üretimi püf noktaları ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle muhabbet kuşu üretimi yapabilmeniz için kuşunuzun yeterli olgunluğa erişmesi gerekmektedir ki bu süreç kuşlarınız ortalama 8 veya 9 aya ulaştığında olur. Dişi kuşlar, erkek kuşlardan daha geç olgunluğa ulaşmaktadır. Bu nedenle dişi kuşunuzun erkek kuşunuzdan bir iki ay büyük olması daha iyi olacaktır. Ayrıca muhabbet kuşları seçici canlılar olduğu için bir dişi ve bir erkeği dayatma yolu ile eş olarak seçtiremezsiniz. Üretim için en iyi yöntem ya eş olan kuşlardan almaktır ya da yavru kuşlardan alıp kendilerinin eş olarak birbirlerini seçmelerini beklemektir.

muhabbet-kusu-uretimi-icin-neler-yapilmali.jpg

Muhabbet Kuşu Üretimi Nasıl Olur?

Muhabbet kuşu üretimi için öncelikle uygun ortam hazırlanmalıdır. Ortam sıcaklığının ortalama 20 derece civarında olması gerekmektedir. Muhabbet kuşlarının üretiminin yapılacağı ortamın çok gürültülü olmaması da önemli bir faktördür. Aynı zamanda üretimin gerçekleştirileceği kafese yuvalık takılmalıdır. Ancak yuvalığın en iyi takılma zamanı kuşunuz 8 aylık olduğu zaman olmaktadır.

Ayrıca üreticilerin tercih ettiği yöntemlerden bir ide kuşunuza kızıştırıcı tohum verilmesidir. Muhabbet kuşu yavrulaması için ne yapılmalı diye düşünen üreticiler, çareyi kuşlarının yemlerine Nijer tohumu karıştırarak bulmuşlar. Ancak en iyi yöntem, kuşlarınızın doğal yollarla üremesini beklemektir.

muhabbet-kusu-uretimi-icin-nijer-tohumu.jpg

Bir kuş ortalama olarak yılda 2 ya da 3 defa üreyebilir. Ancak üreticiler senede 5 taneye kadar üretmektedirler. Bu durum kuşlarda aşırı yorgunluğa yol açtığı için kuş ölümlerine kadar gidebilmektedir. En iyisi kuşunuzu salma yöntemi ile dinlendirmektir. Böylelikle kuştan daha fazla verim alınabilir.

Muhabbet kuşunuz üreme ihtiyacı olduğunda daha fazla protein tüketecektir. Böylelikle siz de kuşunuzun kızışma döneminde olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca kuluçka döneminde olan kuşlar için protein ağırlıklı mamalar hazırlanmalıdır. Hazırlanan mamalar belirli zamanlarda verilmeli ve ardından alınmalıdır. Bu dönemlerde kuşlarınızın sağlığı ve hijyeni açısından kafesin ve yuvalığın temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

muhabbet-kusu-ureme.jpg

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ