showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Üretimi

Muhabbet kuşlarında genel olarak 6 çeşit ırk bulunmaktadır. Bu ırklar kendi ırkından eşlerle kolaylıkla çiftleşebilir ve yavru verebilirler. Eş kuş satın alarak tecrübe kazanabilir ve sonrasında doğan yavrulardan yeni eş seçimleri yapabilirsiniz.

İlk Kuşları Seçme

Kaliteli yavru için yapılması gereken ilk eşlerin sağlıklı olmasıdır. Bu kuşları kuş satıcılarından, petshoplardan satın alabilirsiniz. Ancak seçerken bilinçli olmalı ve kuşlar hakkında birçok bilgiye erişmiş olmalısınız.

Kuşlar için Gerekli Malzemeler

İlk kuşları satın aldıktan sonra kafes seçimi ve yuvalıklar almanız gerekmektedir. Kafes alırken küçük kafes değil büyük kafes seçmelisiniz. Yuvalık tercih ederken çamdan üretilmiş olmasına özen göstermeli ve içerisine plastik yuva folluğu koymalısınız. Böylelikle çok daha rahat temizleyebilirsiniz. Her muhabbet kuşu farklı yemlerden hoşlanmaktadır. Muhabbet kuşlarını beslerken özenli olmalı ve kaliteli gıdalarla beslenmesini sağlamalığısınız. Ayrıca kafeslerin, yemliklerin ve sulukların temizliğe dikkat etmeniz gerekmektedir.

Üretim Sırasında

Muhabbet kuşları zahmet isteyen ve oldukça maliyetli evcil hayvanlar arasındadır. Toplu üretim ya da ayırarak üretimden birini seçerek işe başlamanız gerekmektedir. Her çiftleşme sonrasında üreme meydana gelmemektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında eşler ayrılmalı ve eş değişimi yapılmalıdır. İlk üretim için en hızlı verim eş olan çiftleri almaktır. 2 çift kafese yerleştirilir ve üreme yuvası konulur. Çiftler ikinci yumurta sonrasında kuluçkaya yatar ve yavrular meydana gelir. İlk olarak dişi kuş kuluçkaya yatmaktadır. 8 ile 10 gün arasında yavrular gözlerini açarlar. Yavrular ilk yuvadan çıkış sonrasında gözlemlenmeli ve 15 güne kadar başka yuvaya alınmalıdır. Dişi kuluçkaya yattığında erkek kuş dişisini sürekli olarak beslemektedir. Muhabbet kuşları yılda birkaç kez kuluçkaya yatarak yavru verebilirler. Bir üremede en fazla 6 yumurta olmaktadır. Çiftleşmeden bir hafta sonra yumurtlama başlar ve 2 gün aralıklarla bu işlem devam eder.

Yavruların Kontrolü

Yavrular dünyaya geldikten sonra gözlemlenmelidir. Dişi kuş yuvada olmadığı zaman kontrol edilmeli ve ölü yavru varsa hemen dışarı çıkartılmalıdır. 15 güne kdar şırıngayla sonrasında ise kaşıkla yavruları besleyebilirsiniz. Ayrıca oda içerisinde sıcaklığın 16 ile 18 derece arasında olması gerekmektedir. Kafeste nem oranı yüksek olmalıdır. Yavrular 3 ila 5 ay arasında yeterli olgunluğa ulaşırlar.

En Kolay Çiftleşen Kuşlar

Irk ve cinsler arasında çeşitli farklılıklar gözlemlenmektedir. Ancak Yerli, Hollanda muhabbet kuşları ile Çekoslavak ırkına ait olan muhabbet kuşları çok daha kolaylık üreme gerçekleştirir ve bu ırktaki kuşların satılması çok daha kolay olmaktadır.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ