showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Uyku Ortamı

Bir çoğumuzun evinde kimi zaman yalnızlığı paylaşmak için, kimi zaman var olan dostlarımıza yenilerini eklemek adına evcil hayvanlarımız -arkadaşlarımız- bulunmakta. Bu arkadaş kimi zaman kedi, köpek, hamster kimi zaman da su kaplumbağası, akvaryum dolusu balıklar oluyor. Fakat sanırım ailelerin de çocukları ile ilk tanıştırdıkları evcil hayvanlar muhabbet kuşları oluyor. Bu tercihin sayıca daha fazla olmasının elbette birçok sebebi vardır. Kısaca bahsedecek olursak kafes içerisinde muhafaza edilebiliyor olması, bakım için ekstra zorluk çıkarmaması, ev ortamında rahatça yaşayabiliyor olması, sempatik bir yapılarının olması çoğaltılarak sayılabilecek sebeplerden bazılarıdır.

muhabbet-kusu-uyumasi.jpg

Muhabbet Kuşu Uyku Ortamı

Bakım konusunda sahiplerine çok fazla iş yüklemeyen muhabbet kuşlarının beslenmesi, kafesinin bulunduğu ortam, kafes içinde bulunabilecek aksesuarların seçimi, uyku ortamı önem gerektiren hususlardır.

Peki bir muhabbet kuşu uyuması hakkında ne gibi bilgilere sahip olmanız gerekir? Kısaca bahsedelim.

Öncelikle odada kafesin içinde duran muhabbet kuşunuzun uyuyup uyumadığını nasıl anlarsınız? Kuşunuzun kendine has vücudunun sahip olduğu şekilden, hareketsiz bir şekilde durarak gözleri kapalı kalışından anlayabilirsiniz.

muhabbet-kusu-uyurken-ustunu-ortmek.jpg

Muhabbet Kuşu Işıkta Uyur Mu?

Muhabbet kuşunuz için rahat ve huzurlu bir uyku çok önemlidir. Zira günde ortalama olarak 10-12 saat uyumayı isterler. Uyurken muhabbet kuşunuza sağlayabileceğiniz en kaliteli ortam, sessiz ve az ışıklı bir ortamdır.

Ortamın ya da bulunduğunuz odanın ışığını kısmak ya da kapatmak her zaman mümkün olmayabilir. Bunun tolere edilebilmesi için muhabbet kuşu uyurken üstünü örtmek en iyi yöntem olacaktır. Kafesin üzerine örttüğünüz örtünün, muhabbet kuşunun ihtiyacı olan temiz havayı engellemeyecek biçimde olması son derece önemlidir. Kafesin üzerine örtülen hava geçiren bir örtü muhabbet kuşunuza, kafes hangi ortamda olursa olsun uyku pozisyonuna rahat geçebilmesine yardımcı olacak güzel bir yöntemdir. Bu sayede muhabbet kuşunuzun uyurken kendini rahat ve güvende hissetmesine de yardımcı olan bir adımdır. Muhabbet kuşlarının doğadaki yaşam şekillerine baktığınızda, onların uyumak için kuytulara çekildiklerini ya da ağaç kovuklarının içerisine çekilerek kendilerine uyumak için, sesten ve ışıktan uzak ortamlar oluşturduklarını göreceksiniz. Bu sebeple muhabbet kuşu uyurken üstünü örtmek, onlara doğalarına dönmüş gibi hissettirecektir.

muhabbet-kusu-uyurken.jpg

  • +2
  • -0
  • 2 Derecelendirmeler
2 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ