showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu ve Stres

Evimize renk katan canlılar, muhabbet kuşları, her ne kadar insanlarla iletişimi yüksek, mutlu, cana yakın kuşlar olsalar da bazı durumlar sonucu gelişebilen stres ve depresyon, onların tüm iyi davranışlarını yok edebilir.

muhabbet-kuslarinda-stres.jpg

Peki Muhabbet Kuşu Depresyonda Mı Nasıl Anlarız?

Muhabbet Kuşu Depresyon Belirtileri

Hareketsizlik ve sürekli uyku hali,

Saldırgan olma,

İştahsızlık ve kilo kaybı,

Kafesinde bulunan yemini dağıtma,

Kuşunuzun sizden korkması,

Elinizi uzattığınızda bağırma yada çığlık atma,

Tüylerini yolmaya çalışması,

Kuşunuzun sesinin tonunda değişme,

Eğer eşi ile birlikte yaşıyorsa sürekli kavga etmeleri depresyon belirtileridir.

Depresyona neden olan durum ise muhabbet kuşunuzun yaşadığı ortamda ki değişiklikler, iyi bakılamama olabilir. Erkek kuşlar bu duruma daha çabuk alışır ve depresyonu atlatır ancak dişi kuşların hem depresyona girme oranları hem de bu durumu atlatma oranları daha düşüktür.

muhabbet-kuslarinda-depresyon.jpg

Kuşlarda Stres Tedavisi

Muhabbet kuşları susuz kalmaya uzun süre dayanabilir ancak kafeste yaşadıkları için ve her an taze su bulunmadığı için strese girerler. Eğer kuşunuzun hareketlerinde yukarıdaki belirtilerden bir tanesi var ise gün içinde sık sık suyunu tazeleyin. Buna ek olarak muhabbet kuşunuz acıktığında eğer yemi yoksa bu durumda onu strese sokabilen faktörler arasında yer alır. Yem kutusunu belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz.

muhabbet-kusu-stres-belirtileri.jpg

Evcil hayvanlar, evimizin, hayatımızın bir parçasıdır. Farkında olmadan onlara zarar verebiliriz. İnsan vücudu geç saatlerde yatıp, erken saatlerde kalkmaya alışkın olabilir ama muhabbet kuşunun ki değildir. Onun bir uyku dengesi olmalıdır ve bu denge bozulmamalıdır. Uykusuzluk problemi başlıca stres problemlerinden bir tanesidir.

Muhabbet kuşlarının alışkanlıkları vardır ve bu alışkanlıklar bozulsun istemezler. Eğer kuşunuz küçüklüğünden beri sizinle birlikte ise bu alışkanlıklar birlikte oluşur. Ancak yaşı büyük muhabbet kuşu sahip olduysanız onun alışkanlıklarına siz uymalısınız. Örneğin, kuşunuza dokunmak sizin hoşunuza gidebilir ama kuşunuz bu duruma alışık değil ise bu durum onu strese sokabilir.

Evcil hayvan sahibi olmak sorumluluk gerektirir, sadece bir kuşu beğenmeniz veya sevmeniz ona bakabileceğiniz anlamına gelmez. Evcil hayvan sahibi olmadan onunla ilgili bilgi toplamalı, araştırma yapmalısınız.

 

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ