showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Vitamini Kaç Damla Damlatılır?

Evinizde muhabbet kuşu besliyorsanız eğer, muhabbet kuşunuzun suyunu da vitamin takviyesi ile vereceğinizi büyük bir ihtimalle biliyorsunuzdur. Ancak bilmeyenler için belirtelim, muhabbet kuşunuzun içme suyuna vitamin damlası damlatarak takviye sağlamalısınız.

Neden Vitamin Damlası?

muhabbet-kuslarina-kac-damla-vitamin-verilmeli.jpg

Peki, neden vitamin damlası damlatıyoruz? Vitamin ne işe yarar diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım. Vitamin, kuşlarınızın sağlıklı olmasını ve sağlıklı yumurtalar üretmesine, üremesinin sorunsuz olması gibi birçok nedene etki etmektedir. Yavru olan kuşunuzun da ise sağlıklı bir yetişkin kuş olması için gerekli takviyeyi sağlar.

Muhabbet kuşu vitamin damlası nasıl kullanılır diye bilmeyenler için açıklayalım. Vitamin damlası, muhabbet kuşunuzun suluğuna damlatarak kullanılır. Muhabbet kuşunuzun günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için suluğuna damlatmış olduğunuz vitamin damlasının oranı % 0.25 olmalıdır. Ortalama 4-5 damla vermeniz yeterli olacaktır. Ancak, kuşunuz hasta olduğunda bu miktarı arttırabilir ve ortalama 20 damla kadar damlatabilirsiniz. Vitamin damlasını, günlük olarak damlatmanızın faydası olmayacak, daha çok zararı olacaktır. Bunu yerine, günaşırı dediğimiz yani iki günde bir defa olacak şekilde suyunu yenilerken damlatmanız daha yararına olacaktır.

Evde Hazırlanan Vitamin Takviyeleri

muhabbet-kuslari-icin-evde-vitamin-hazirlama.jpg

Muhabbet kuşunuzun vitamin ihtiyacını sadece damla ile sınırlamak yeterli ve çok doğru bir davranış değildir. Vitamin damlası ile birlikte, muhabbet kuşuna evde vitamin takviyeleri de hazırlamanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşunuza yine günaşırı olacak şekilde vereceğiniz sebze ve meyvelerle vitamin ihtiyacını doğal yollarla gidermesine destek olmuş olursunuz. Muhabbet kuşunuzun kafesine koyacağınız meyve ve sebzelerin taze ve iyi yıkanmış olması gerekmektedir. Örneğini kafesine koyacağınız elma ya da armut dilimlerinin iyi yıkanmış ve taze olması gerekmekte ve tazeliğini yitirmeden de kafesten alınması gerekmektedir. Ancak, hangi meyve ve sebze vereceğinizde kuşunuzun tercihleri, sizin için yol gösterici olacaktır.

muhabbet-kusu-vitaminleri-nsail-verilmeli.jpg

Ayrıca özellikle kış aylarında suyuna damlatacağınız en fazla iki damla limon suyu da kuşunuzun vücut direncini yükseltecek ve C vitamini desteği sağlayacaktır. Bir diğer yöntem ise, özellikle üşütmüş olan kuşlara uygulanan, suyuna damlatacağınız bal olacaktır. Bal da içeriğindeki C ve B vitaminleri sayesinde kuşunuzun vücut direncini yükseltecek ve vücut sıcaklığını korumasını destekleyecektir. Ancak, bal da birkaç damla damlatılmalı ve günlük olarak verilmemelidir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ