showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yarışmalara Nasıl Girilir?

Muhabbet kuşları üreticileri ya da muhabbet kuşu besleyenler, muhabbet kuşlarını henüz yavruyken bilezik takarak yarışmalara hazırlamaya başlayabilirler. Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu tarafından yapılan yarışmalara hem tecrübe kazanmak için hem de başarılı bir yetiştirici olmak için katılabilirsiniz. Şehir içi ve Türkiye çapında ya da farklı isimlendirilen yarışmalara kuşunuzu hazırlayarak katılabilirsiniz.

Kaç Kategoride Yarışma Düzenlenmektedir?

22 alt kategoride yarışmalar düzenlenmektedir. Bu alt kategoriler Show ve Minyatür yani Yerli kuşlar olarak 2 ana kategori içerisindedirler. Bu alt kategoriler kuşun cinsine ve rengine göre isimlendirilmektedir. Ayrıca erkek ve dişi olmasına göre de kategorilendirilen bu yarışmalarda dişi kuşa sahipseniz sadece dişi kuşların yarıştığı ve her cinste dişi kuşların olduğu kategoriyi tercih edebilirsiniz. Alt kategorilerden bazıları; gri kanatlı show ya da yerliler, çekinik parçalılar ve sarı yüzlü mavi kuşlardır.

Yarışmaya Kuşlar Nasıl Hazırlanmalıdır?

Birkaç aşama halinde muhabbet kuşunuzu eğiterek ve hazırlayarak yarışmaya katılabilirsiniz. Bu aşamalardan ilki kuşların tüy dönemini beklemektir. Bu dönem bittikten sonra tüylerin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca yarışmaya hazırlanan kuşları yarışma kafeslerine koymanız gerekecektir. Bu kafes içinde güvenli olduğunu hisseden muhabbet kuşlarını sonrasında yerlerini değiştirerek hareket ettirmelisiniz.

Her kuş için güvenli ortam süresi uzasa da ortalama 6 haftada kuşlar yeni kafeslerine alışmaktadırlar. Yarışma hakemleri kafes yerlerini değiştirmektedir. Siz de bu uygulamayı muhabbet kuşunuzda uygulamalı ve yarışma hakeminin yaptıklarını yaparak ona güven kazandırmalısınız. Ayrıca yarışma öncesinde özellik son gün kuş ve kafes içini kontrol etmelisiniz. Bu noktada sessiz bir ortam olmasına özen göstermeli ve kuşunuz ve kafesiyle ilgili tüm aşamaları tamamlamış olmasınız.

Yarışmalara Girmeden Önce

Yarışmalar hakkında bilgi edinmek için öncesinde birçok yarışmaya gitmeli ve kuşlarla yetiştiricilerini incelemelisiniz. Birçok örnek sonrasında en doğru bilgilere sahip olursunuz. Kuşunuzun iri olması önemli değildir. Onun nitelikli kafa ve omuz yapısına sahip olması gereklidir. Bunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Muhabbet kuşunuzun başında tüylerin uzunluğu ve tüylerin yoğunluğu ne kadar çoksa ve yönü doğru ise o kadar derece alma şansı artar.

Kuş Seçerken

Yarışmaya girmeden önce kuş alarak yarışmaya katılmayı kafanıza koymuşsanız nitelikli anne babadan olan muhabbet kuşlarını tercih etmeli ve eşleme yaparken doğru eşleme yapmalısınız.

  • +1
  • -1
  • 2 Derecelendirmeler
2 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
50% 50%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ