showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yavru Renk Tahminleri

Muhabbet kuşları da insanlar gibidir. Renklerini genlerinden alır. Gök mavisi muhabbet kuşunun büyük ihtimal annesi ve babası da gök mavisi renkteydi. Genlerde bulunan renkler yavru muhabbet kuşlarına da geçmektedir. Fakat albino bunun dışında bir olaydır. Albino muhabbet kuşları hastalık yüzünden bembeyaz tüylere sahiptir herhangi bir gen yüzünden değil.

Mavi ve yeşil renkli muhabbet kuşlarının yavruları da ya yeşil ya da mavi olmaktadır. Muhabbet kuşu yavru renk ve mutasyonları anne ve babadan gelir. Fakat yeşil ve yeşilin çiftleşmesinden veya mavi ile mavinin çiftleşmesinden doğacak olan yavrular yarı yarıya ya yeşil ya mavi olmaktadır. Yani yeşil ile yeşil çiftleşirse mavi olma olasılığı da oldukça yüksektir. Yeşil ve sarının çiftleşmesinden de renkli bir muhabbet kuşu oluşmaz ya tamamen yeşildir ya da tamamen sarı renktedir. Muhabbet kuşlarının ana renklerini veren ve genelde baskın genlere sahip olan renk yeşil ve mavi olmaktadır. Bu yüzden muhabbet kuşlarının ataları olarak bilinmektedir. Çünkü bir bakıma genlerin hepsi onlardan gelmektedir. Muhabbet kuşu renk kombinasyonları bu şekilde gerçekleşir.

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Çiftleşir? Nasıl Anlarız?

Muhabbet kuşları bahar aylarında çiftleşmeye başlar. Güneşi seven ve güneşi gören muhabbet kuşları çiftleşme yaşına da geldiyse yerinde duramaz. Erkek muhabbet kuşu devamlı dişi muhabbet kuşunun yanına uçar ve onu gagasıyla dürter. Genellikle dişi muhabbet kuşları bir süre kaçmaya çalışır. Erkek muhabbet kuşları kafalarını oynatır ve sürekli dişisinin arkasına geçmeye çalışır. Dişi muhabbet kuşu çiftleşmeye hazır olduğunda kuyruğunu kaldırır ve erkek muhabbet kuşu mesajı alır. Çiftleşen muhabbet kuşlarının bir süre sonra yumurtası olur ve ilk yumurtadan iki üç gün sonra birkaç defa daha yumurtlar.

Dişi muhabbet kuşu kuluçkaya yatar ve erkek muhabbet kuşu bir süre onu besler. Dişi muhabbet kuşu sadece tuvalet için kuluçkadan kalkar. Dişi muhabbet kuşu yavrunun öldüğünü anlarsa yumurtayı yuvadan aşağıya atar ve yeni yumurtalar yapar. Yumurtadan çıkan yavru muhabbet kuşunu bir süre kendisi besler ve ayağa kalkmasına yardım eder.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ