showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yeni Kafese Nasıl Alışır?

Belki çocuğunuzun ısrarı üzerine belki de kendi hayvan sevginizin sonucu olarak bir pet shoptan muhabbet kuşu aldınız ve evinize getirdiniz. Daha birbirinize o kadar yabancısınız ki, ona sesleneceğiniz bir adı bile yok. O ise, ürkek ve mahcup bakışlarla sizi ve çevresini süzüyor, ne olup bittiğini anlamaya çalışıyor. Bir de üstüne üstlük içinde bulunduğu kafes bile ona yabancı, siz düşünün artık halini. Sizden, evinizden, çevresinden, kısacası her şeyden önce kendi içinde bulunduğu kafesine alışması gerekmektedir.

muhabbet-kusu-kafese-alistirmak

Yeni aldığınız kuşunuzu kafesine alıştırmak için öncelikli yapmanız gerekenlerden biri kuşunuzu ilk birkaç hafta kafesinden çıkarmamak olmalıdır. Muhabbet kuşu alışma süresi kafesinin içerisinde geçmelidir. Aksi takdirde kuşunuzu kafesine alışmadan salarsanız, tekrar kafesine girmesi neredeyse imkansız olur. Sizin onu yakalayıp kafesine koymanız gerekir, ki bu durum çok da sağlıklı olmaz. İkiniz için hem yorucu hem de ilişkinizi daha başlangıç evresinde sarsıcı bir durum yaratır.

muhabbet-kusu-kafese-alismasi

Muhabbet kuşu nasıl eğitilir diye merak edenlerin sorusunu da yeri gelmişken cevaplayalım. Muhabbet kuşunuzu birkaç hafta kafesinden çıkarmadığınız süre içerisinde iken, ilk 4 – 5 gün boyunca onun kafesine yaklaşarak elinizi kafese dokundurmanız ve onunlar konuşmanız ya da şarkı söylemeniz halinde öncelikle sizi tanıyacaktır. Ardından takip eden 4 – 5 gün boyunca da kafesin içerisine elinizi sokarak ona yem vb. vermeniz ve elinize kendisinin gelmesini sağlamanız gerekmektedir. Bu süreçte kuşunuzun size olan güveni artacaktır. Alıştırma dönemi içerisinde kuşu aç bırakarak elinden yem yemesini sağlayanlar da vardır. Ancak bu tercih edilen bir yöntem değildir. Size alışması için bir canlıyı aç bırakmak çok da tasvip edilemez.

muhabbet-kusu-kafese-alistirma-egitim

Bir diğer konu da kuşunuzu değil de, kafesini yeni almanız halinde, kafesine muhabbet kuşu alıştırma teknikleri olarak benimsenen birkaç yöntem vardır. Kuşunuz kafesine girmiyor sadece bakıyor ise zorlamayın kafesine girmesi için. Çünkü orayı bu şekilde benimsemeyecektir, aksine kapana kısılmış gibi hissedecektir. Onun yerine kafesini onun için cazip ve eğlenceli hale getirmelisiniz ki, kafese karşı koyamasın ve içine girsin. Bunun için izlenen yöntem genelde içerisine kuşunuzun keyifli vakit geçireceği oyuncaklar koymak olur. Oyuncakları merak edip girerse, sonradan keyif de almaya başlayacaktır. Oyuncakları merak ediyor ama girmiyorsa da sevdiği yiyeceklerden koyabilirsiniz. Mesela bir ballı krakeri yemek için kafesine girip, ardından oyuna dalıp bir bakmışsınız ki, kafesine alışıp gitmiş.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ