showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yıkama

 

Her kuş banyo yapmaya ihtiyaç duyar; ama ne sıklıkla banyo yapacağı tamamen size bağlı bir şeydir. Ama kuşunuzun hasta olmaması için ne çok sık ne çok seyrek olacak şekilde kendinizi ayarlamanız gerekmektedir. Eğer kuşunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız tüylerinin temiz ve bakımlı olması şarttır. Bunun için de banyo yapması oldukça önemlidir. Bazı kuşlar suyu sevmezler ve banyo yapmayı da doğal olarak sevmezler. Kuşunuzu banyo yapmaya teşvik etmelisiniz. Öncelikle kuşunuzun suya alışması ve banyo yapmayı sevmesi için bu işlemi geniş ve hayvanı sıkmayacak bir alanda yapmalısınız. Kuşunuzu banyo veya lavaboda yıkayabilirsiniz. Peki, nasıl yıkayacaksınız?

muhabbet-kusu-nasil-yikanmali.jpg

Bazı kuşlar suyun içinde yıkanır, kimileri lavabonun içine direk girmez ve kenarda temizlenir bazıları ise minik damlalarla ıslatılmak ister. Suyu açın kuşunuzu alıştırmaya çalışın. Muhabbet kuşunuz duruma alışınca kendi haline bırakın, o kendi kendini temizler. Kuşları şampuan ve sabunla yıkamak ne kadar doğrudur tam bilinmese de suyla yıkamak bence kafi gelecektir. Çoğu muhabbet kuşu sahibi sabunla yıkamayı tercih eder. Bu yöntemin doğruluk veya yanlışlığını kesin olarak bilemiyoruz; fakat sabun ve şampuanla yıkayan kişiler de vardır. Fikrimce şampuan ve benzeri ürünler de kimyasal içerikler bulunduğundan insana ne kadar zararlıysa kuşlara da o kadar zararlı olabilir, düşüncesi ile tercih etmediğim bir yöntemdir.

muhabbet-kuslari-nasil-yikanmali.jpg

Muhabbet Kuşu Kaç Aylıkken Yıkanır?

Muhabbet kuşları 1 aylık ve yukarısında ise banyo yapmaya hazır hale gelmiş demektir. Öncelikle yapmanız gereken muhabbet kuşunuzu suya alıştırmak. İlk defa banyo yapacağından bu durumdan ürkebilir. Elinizden geldiğince muhabbet kuşunuzu duruma alıştırın. Kuşunuz suya alıştıktan sonra yıkama işlemine başlayın.

muhabbet-kusumu-nasil-yikamaliyim.jpeg

Kuşunuzu yıkadıktan sonra kesinlikle kurutmayın. Kafesinin bir köşesine veya dışarı bir yere pamuktan bezlerden oluşan bir alan yapın ve oraya bırakın. Bu alanın sıcak ve güneş alan bir yer olduğundan emin olun. Kuşunuzu kendi haline bırakın. Hem tüylerini tekrar temizleyecek hem de kendi kendini kurutacaktır. Siz bu süreçte muhabbet kuşunuzun kafasındaki, kendi erişemediği yerlerdeki tüyleri tüy yönünün tersine doğru parmağınız yardımı ile tarayın bu hoşuna gidecektir.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ