showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yumurta Kontrolü

Muhabbet kuşları değişik ırklara mensup renkli sevimli küçük canlılardır. Muhabbet kuşlarının üretimi her ülke de farklı yöntemlerle yapılıp soylarının devam etmelerine ve değişik türden muhabbet kuşlarının oluşmasını sağlamaktadır. Muhabbet kuşları oldukça hassas canlılardır. Bakımları oldukça özen isteyen muhabbet kuşlarına ilgi göstermezseniz değişik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Aldığınız muhabbet kuşunun size alışması çok uzun zaman sürmez, şayet uygun koşulları sağlarsanız. Onlar da insanlar gibi stresten uzak bir yaşam sürmek isterler ki en çok stresten etkilenirler. Üreme zamanı uygun koşulların oluşturulması ve muhabbet kuşlarını agresifleştirecek ve strese sokacak durumların ortadan kaldırılması gerekir. Çünkü çiftleşme ve yumurtlama dönemi muhabbet kuşları için oldukça önemlidir.

Muhabbet kuşları çiftleştikten sonra yumurtlama dönemine girdiklerinde değişik sorunlarla karşılaşma riskleri vardır. Yumurtlayamama, yumurtanın tutmaması gibi durumların oluşmaması için muhabbet kuşlarının beslenmesine ve düzenine dikkat edilmesi gerekir. Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi muhabbet kuşlarında beslenme biraz daha önem teşkil eder çünkü yavru muhabbet kuşunun sağlıklı dünyaya gelebilmesi için kalsiyum ve vitaminlerle beslenmesine ayrıca ek takviyeler yapılması gerekir. Eğer üzerinde durulmadığı takdirde yavrular gelişemeyecek ve olumsuz sonuçlar gerçekleşebilecektir.

Bu olumsuz sonuçların biri de yumurtanın tutmaması yani içi boş olması. Bunu nasıl anlarız derseniz aslında oldukça basit. Bunun için gerekli olan bir fener ya da telefonlarınızın flaşı yumurta kontrolü için yeterli olacaktır. Öncelikle karanlık bir ortamın olması gerekir. Daha sonra yuvadan aldığınız yumurtayı ışığa ya da flaşa koyduğunuzda eğer yumurta da damarlar varsa içinde yavru var demektir, eğer içinde damar görünmüyorsa boşluk, tek renk bir görüntü varsa yumurta da yavrunun olmadığını anlarız.

Bu şunun için önemli. Dişi muhabbet kuşu kuluçka döneminde yumurtanın üzerinde olduğu için boş yumurtalarda gereksiz enerji sarf edeceğinden halsiz düşme olasılığı ve bu durumda hastalanma riskinin ortaya çıkması bu kontrolü yapmayı gerekli kılıyor. Yalnız şunu söylemekte fayda var. Yumurta kontrolünü dişi yumurtladıktan 10 gün sonra yapmanız gerek. Onun öncesinde yaparsanız şayet yavruları riske atmış olursunuz. Bu kontrolü yapmak diğer yavrulara daha fazla enerji gideceğinden daha sağlıklı olmalarını sağlar. Sağlıklı muhabbet kuşları yetiştirmek için dikkatli olmalı ve gereken hassasiyet ve önemi göstermeliyiz.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ