showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yumurta Tıkanması

Muhabbet kuşlarında birçok rahatsızlık görülmekle beraber yumurta tıkanması diye adlandırdığımız bir rahatsızlık dişi muhabbet kuşlarında görülen bir durumdur. Bu sorun kafes kuşlarında çok sık görülmez. İlk kez yumurtlayacak olan muhabbet kuşlarında görülebilir ve kanaryalar, muhabbet kuşları, ispinoz gibi türler risk altındadır.

Yumurta tıkanması muhabbet kuşlarının zamanında yumurtlamaması ya da yumurtalarının karınlarında kalmasıyla gerçekleşir. Bu sorunu yaşayan kuşlar genetik bir problemle bunu yaşarlar ya da kalsiyum eksiği olanlar ile genç, yaşlı muhabbet kuşları bu sorunla karşı karşıya kalırlar. Üreme döneminde muhabbet kuşlarında hem erkek hem de dişinin kalsiyumla beslenmesi büyük önem teşkil eder. Eğer kalsiyumla beslenmeyen muhabbet kuşunun yumurtası gelişemeyeceğinden sıkışma ya da tıkanma gibi bir sorunla karşılaşması muhtemeldir. Üstelik kalsiyum eksikliği yavrunun gelişmesini engeller ve farklı sorunlarında yaşanmasına sebep olur.

9 aydan küçük ya da 3 yaşından büyük olan muhabbet kuşlarında yumurta tıkanması görülme riski yüksektir. Muhabbet kuşlarında yumurta tıkanması şöyle anlaşılır. Dişi muhabbet kuşu bir şeylerin ters gittiğini anlayarak strese girer bu stresi sizin gözlemlemeniz gerekir. Karnı yumurtlayamamaktan dolayı gerginleşir. Anüs kısmında tüyler dökülmeye başlar. İştahsızlık, halsizlik, nefes almada zorluk, topallama, kanatlarında sarkma ya da düşme gibi birtakım belirtiler seyreder. Bu tür durum içine giren muhabbet kuşlarınızı eğer ki yumurtlama döneminde ise muhakkak veterinere götürmelisiniz. Veteriner muhabbet kuşunuzu ultrason, röntgen ve muayene ile teşhisi koyup müdahaleye başlayacaktır.

Yumurta tıkanması tedavi şeklinde veterinerin müdahale edeceği gibi kuşun direncine göre yumurtlamaya izin de verebilir. Dişi muhabbet kuşları dirençlidir. Fakat bu süreç oldukça sancılıdır. Ama her ne olursa olsun muhabbet kuşları bu yumurtlamayı sonuçlandırmak isterler ve genellikle yumurtlarlar. Mücadele edemeyen fiziksel olarak güçsüz muhabbet kuşlarında nadiren de olsa ölümle sonuçlanan vakalar vardır. Burada en önemli kısım şudur. Muhabbet kuşu ilk yumurtayı çıkarmadan ikinci yumurtanın oluşmaya başlaması muhabbet kuşundan bir baskı oluşturur. Bu baskı muhabbet kuşlarında felç görülme riskini artırır. Bu durumlarda veteriner tıbbi müdahale ile yumurtayı çıkararak muhabbet kuşunun sıkıntısına son verir. İleri boyutlarda ki yumurta tıkanmasında tıbbi müdahale kaçınılmazdır.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. fırat dedi ki:

    benim dişi kuş 20 gündür halsiz kanatları düştü yazında yuvaya giriyordu ama bukadar degil çiftleşiyorlardı yuvaya girip cıkıyordu şimdi yuvadan sadece yem yemek için çıkıyor ondada erkek kuş çiftleşmeye calışıyor yapamayınca dişiyi geri yuvaya kovuyor yada dişi yuvaya kacıyor erkekte giriyor yuvada geciriyorlar zamanlarını yemesinde sorun yok ama tüyleri dagınık karnı şiş gibi kanatları düşük ve halsiz dışkısı biraz tüylerinde yapışık kalıyor sorun tıkanma olabilirmi ?

BİR YORUM YAZ