showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yumurtadan Kaç Günde Çıkar?

Muhabbet kuşu evde kafes içerisinde çok rahat bir şekilde beslenebilen bir kuş türüdür. İhtiyaç duyduğu mama masrafı da cüzi miktarda olduğu için kuş beslemeyi sevenler genel olarak evlerinde besleyebileceği muhabbet kuşunu tercih etmektedir. Muhabbet kuşu çiftleri yeni muhabbet kuşları dünyaya getirerek de evin neşesini katlayabilmektedirler.

İçeriğimizde de muhabbet kuşlarının yumurtlama süreci ve yumurtladıktan sonra olacaklar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Erişkin çift muhabbet kuşları çiftleştikten sonra muhabbet kuşu kaç günde bir yumurtlar sorusunun yanıtını aktaracağız.

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Yumurtlar?

Muhabbet kuşları çiftleştikten 12-15 gün içerisinde ilk yumurta meydana gelir. Henüz hiç yumurtlamamış dişi muhabbet kuşu için bu dönem sancılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Dişi muhabbet kuşunun yağlı olması durumunda bu süre 20-25 güne kadar da çıkabilmektedir.

Yumurtlama sürecinin gerçekleşmesinin ardından muhabbet kuşu yumurtladıktan sonra ne yapılmalı hususuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu süreçte kuşunuzu güçlü besinlerle beslemeniz gerekmektedir. Özellikle yumurta, irmik, bisküvi gibi besinlerin karıştırılarak verilmesi muhabbet kuşunuzun bu süreci daha kolay bir şekilde atlatmasına imkan sağlayacaktır. Çünkü güçlü gıdalarla dişi muhabbet kuşunuzun direnci artmakta ve böylelikle daha güçlü bir bünyeye sahip olmaktalar. Dişi muhabbet kuşları böylelikle kuluçka sonrasında kilo kayıplarıyla karşı karşıya da kalmayacaktır.

Kalsiyum Takviyesi Yapın

Kuşunuza doğum sonrası kalsiyum takviyesi yapmanız önem taşımaktadır. Bunun yanında özellikle de D vitaminin karşılanması gerekmektedir.

Bu süreçte meydana gelen bir diğer sıkıntılar arasında da yumurtaların boş çıkması var. Bu durumda muhabbet kuşu yumurtası neden boş çıkar diye soruyorsanız, çiftlerden her birinde yaşanan bir problemden kaynaklı olarak bu durum gerçekleşebilmektedir.

  • Erkek muhabbet kuşunun tam döllenmeyi gerçekleştirmeden çiftleşmeyi sonlandırması
  • Dişinin döllenme gerçekleşmeden kuluçkaya yatması bu sebepler arasında yer almaktadır.
  • Bunun yanında gıda ve dış ortamlar da boş yumurta çıkmasına yol açabilmektedir.
  • Kuşlarda vitamin eksikliği görülmesi
  • Soğuk ortamlarda besleniyor olması bunlardan en önemlileridir.

Boş Yumurta Çıkmasını Nasıl Önleyebilirim

Muhabbet kuşunuzun dolu yumurta vermesi için kuşların oda sıcaklığında yaşamlarını sürdürmeleri ve bulaşıcı hastalıklardan korunmaları önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra tam döllenmeyi sağlayabilmek için kızıştırma yöntemlerini uygulamanızda fayda var.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ