showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yumurtanın Tıkanması ve Tedavi Yöntemi

Muhabbet Kuşu Yumurtanın Tıkanması ve Tedavi Yöntemi

Muhabbet Kuşu Yumurtanın Tıkanması ve Tedavi Yöntemi

Muhabbet Kuşu Yumurta Tıkanması ve Sebebleri Neledir ?

Muhabbet kuşlarında genellikle üreme dönemlerinde yumurtlama sorunları ile karşılaşan birçok kuşsever olmuştur. Bu durumun altında yatan belli başlı nedenlerden bir tanesi, yetersiz beslenme ve stresten dolayı, böyle sorunlar ile karşılaşırız. Bu durum doğada ölümcül etkiye sahip olsa da evcil kuşlar da bizlerin doğru yapacağı müdahalelerle çözüme kavuşabilir. Muhabbet kuşlarında yumurta tıkanmasını anlamak için yumurtlayacak olan kuşumuzu iyi gözlemleyiniz.

Muhabbet kuşunun ağzından bir damla zeytinyağı içirin, ve bir gün bekleyeyim. Bu arada onu gözlemlemeyi devam etmelisiniz. Bir sonraki gün popo bölgesini kontrol etmemiz gerekli,  eğer ki hala yumurtlayamamış ise bunu sizin yardımınızla yapalım. bazen yumurtalar kuşun poposunda ters döne bildiği için böyle sorunlar oluşur. Eğer ki doğru tedavi uygulanmaz ise muhabbet kuşu ‘nun ölümü ile sonuçlanır.

muhabbet-kusu-yumurta-tikanmasi

Muhabbet Kuşu Yumurta Tıkanması Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Muhabbet kuşu yumurta sıkışması tedavisi kısmına gelince, muhabbet kuşumuzun poposuna zeytin yağı sürerek yumuşamasını sağlamamız gerek, daha sonradan nazik hareketler ile yumurtayı yavaşça dışarı doğru itmeliyiz. Bazı durumlarda yumurta kabuğu kalsiyum eksikliğinden oluşmamış olabiliyor, eğer ki yumurta içerde kırılır ise muhabbet kuşu ölecektir. Bu yüzden yumurtayı dışarıya çıkarmaya çalışırken çok dikkatli olmamız gerekir. Aşağıdaki izlediğiniz video da detaylı bir şekilde görmeniz mümkün ama yine de zorluk çekerseniz, izmir şehrindeki arkadaşlara yardımcı olabilirim bana yorum kısmından ulaşabilirler.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ