showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşuna Eğitim Ne Zaman Verilmelidir?

Yeni almış olduğunuz muhabbet kuşunuz size yabancı, siz de ona. Yeni muhabbet kuşları eve ilk geldiğinde, onlara öncelikle yaşadığı ortama ve kafesine alışmaları için zaman tanınması gerekmektedir. Bu süre ortalama bir hafta gibi bir süredir. Ancak, alışma süresi her kuş için farklılık gösterebilir. Bu süre içerisinde kuşunuza güven sağlamak adına ve size alışması için bir takım ödül yemler verebilirsiniz. Ayrıca, muhabbet kuşu nasıl alışır sahibine diye merak edenlere öncelikle ses tonu ve yüzünü alıştırmakla başlamaları önerilir. Kuşunuza verdiğiniz ödül yemler ile kuşunuz sizin yüzünüze alışacaktır.

İlk Bakışma

muhabbet-kusu-egitim-zamani.jpg

Bunun yanında kuşunuz ile her bulduğunuz fırsatta konuşarak onu ses tonunuza alıştırmanız gerekmektedir. Ona bu süreçte şarkılar söyleyebilir, ismi ile seslenebilirsiniz. İlk birkaç hafta kafesine alışabilmesi için kafesinden çıkarmamanız gerekmektedir.

İlk Dokunuş

Alışma süresini geçirdikten sonra kuşunuzun kafesini açıp elinizi sokmanız ve yavaş yavaş onu göğsünden okşamaya çalışmanız aranızdaki ilişkinin güçlenmesine katkıda bulunabilir. Eğer kuşunuz çekiniyorsa, ısrarcı davranıp ürkütmeyin ki sizden korkmasın. Birkaç gün bu şekilde ona dokunmaya çalışın, birkaç gün sonra alıştığını göreceksiniz. Alıştıktan sonra ise parmağınıza geldiğiniz göreceksiniz.

Ve İlk Özgürlük Anı

muhabbet-kusu-egitmi-ile-ilgili-bilgi.jpg

Bir diğer konu ise muhabbet kuşunuzun omzunuza ya da başınıza konmasını nasıl sağlayacağınız hususundadır. Bu konuda da kuşunuz sizin elinize ya da dokunmanıza alıştıktan sonra onu kafesinden salarak odaya da alışmasını sağlamanız olacaktır. Kuşunuzun kafesinden çıkmasına engel olmayın, çıkması için ısrarcı da olmayın. Seçimi kendisine bırakın. Ancak, kafesinden çıktığı zaman çok yüksek ya da uzak bir yere tünediğinde eliniz ile dokunmadan sadece elinizi çırparak kuşunuzun oradan inmesini sağlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde bulunduğu yeri benimseyecek ve her kafesinden çıktığında oraya tüneyecektir. Ancak size yakın bir yere tünediğinde müdahale etmeyin ki yavaş yavaş sizinle yakınlaşmaya başlasın. Size alıştıkça göreceksiniz ki sizin omzunuza ya da başınıza tünemiş. Ancak bunun için aceleci olmamanız gerekmektedir.

muhabbet-kusu-egitme.jpg

Muhabbet kuşu nasıl eğitilir sorusunun en net ve tek cevabı sabırla eğitilir olacaktır. Siz de zaten sürecin içerisine girince bunu çok daha iyi anlayacaksınız. Ancak şunu da belirtelim ki, tek olan kuşlar daha çabuk alışacaktır. Ayrıca, kuşunuzu yavru iken alırsanız yetişkin bir kuştan daha kolay bir şekilde eğitebilirsiniz.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ