showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşunda Tüy Dökme Sebepleri Nelerdir?

Muhabbet kuşları için genellikle yaşanan sorunlar arasında tüy dökme problemi ilk sırada yer almaktadır. Tüy dökme sorunu genel olarak birçok hayvan türünde bir sorun haline gelse de muhabbet kuşları açısından birden fazla sebepleri de bulunabilmektedir. Kuşlar yapıları itibariyle tüy dökmeye meyilli olmaktalar ve bir muhabbet kuşu bir yıl içerisinde ortalama bir veya iki kez tüy değiştirme işlemini gerçekleştirmektedir. Buradan hareketle muhabbet kuşları için tüy dökme işlemi aslında olması gereken ve sağlıklı olduğuna dair kuşlar hakkında bir bilgi niteliği de taşımaktadır. Fakat muhabbet kuşlarını tüy değiştirme işlemi dışında tüy dökmeye başlaması, asıl sorun olarak görülmesi gereken husustur. Tüm bunlardan yola çıkarak muhabbet kuşlarının tüy dökmesinin sebepleri nelerdir, sorusu ve muhabbet kuşu tüy döküyor ne yapmalıyım sorusu ele alınmaktadır.

muhabbet-kuslarinin-tuy-dokme-zamanlari.jpg

Muhabbet Kuşlarının Tüy Yapısı

Muhabbet kuşları diğer birçok kuş türü gibi aynı tüy yapısına neredeyse sahiptir. Kalın tüylü ve ince tüylü olmak üzere iki farklı tüy yapısına sahip olan evcil kuş türleri arasında yer alan muhabbet kuşları, papağan soyundan gelmeleri sebebiyle ufak tefek farklılıklar taşıyabilmektedir. Muhabbet kuşlarının tüyleri arasında yapılan incelemeler sonucunda çeşitli kum taneleri görülmüştür. Bu kum taneleri, kuş tüylerinin düzenlenmesine aynı zamanda da derilerinin hava almasına yardımcı olmaktadır.

Tüy Dökme Dönemleri

Bu dönem yukarıda da belirtildiği gibi tüy değiştirme dönemleri olarak ele alınmaktadır. Yılda bir ya da iki kez tekrarlanması görülen tüy dökme işlemi sağlıklı bir muhabbet kuşu yapısına gönderme yapan bir süreçtir. Bu süreç genel olarak muhabbet kuşu tüy dökümü ne kadar sürer sorusuyla paralel olarak ele alınmakta ve normal şartlarda 10-12 gün arası bir süre ortalaması araştırmalar sonucunda elde edilmektedir. Bu süreçleri sağlıklı geçiremeyen muhabbet kuşlarının tüy yapıları zayıf kalır ve maalesef yıl oyunca tüy dökülmesi sorunu kendini göstermeye başlar.

Tüy Dökme Sebepleri

  • İlk olarak bireylerin sahip oldukları muhabbet kuşlarına aşina olması gerekir. Bu sebeple tüy dökme dönemlerinde olup olmadıklarını anlamaları önem teşkil etmektedir.

  • Muhabbet kuşları tüy dökme esnasında oldukça halsiz ve bitkin görülür.

  • Ötüş biçimlerinde de bu halsizlik hissedilir ve diğer şartlarda öttükleri gibi değil, daha kısık bir ve az bir şekilde öterler.

muhabbet-kusu-tuylerini-neden-doker.jpg

  • Tüy dökme sebepleri arasında en başta gelen husus, yukarıda belirtilen tüy değiştirme süreçlerinin sağlıksız geçmesidir.

  • Tüy dökme süreçleri kötü geçen kuşların genellikle o yıl içerisinde, tüyleri zayıf ve cansız olur. Aynı zamanda da sık sık dökülmeye başlar.

  • Muhabbet kuşlarının bulunduğu ortamlar tüy dökülmesine sebep olmaktadır. Özellikle kafeslerinin havadar olmaması, cereyanda kalması ya da klima gibi dış faktörlerin etkisi altında kalması gibi sebepler yüzünden tüy dökülmesi yaşamaktadırlar.

  • Gün içerisinde sürekli olarak ani hava değişimleri yaşamaları tüy dökülmesine sebep olur. Sıcak bir ortamdan soğuk ve serin bir ortama ani geçişler, muhabbet kuşlarını sürekli tekrarlanması halinde olumsuz etkiler.

tuysuz-muhabbet-kusu.jpg

Son olarak; muhabbet kuşlarının tüy dökmelerine tedavi olma amaçlı bazı takviyeler bulunmaktadır. Bundan hareketle muhabbet kuşu tüy dökme vitamini tavsiye edilmektedir. Özellikle Nekton Bio adı verilen vitamin markası tüylerdeki bazı sorunları giderme ve dökülmeyi engelleme aynı zamanda da sağlıklı tüylerin çıkmasını sağlama amacı taşımaktadır.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ