showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşunu Evde Serbest Bırakma

 

Kanatlarını çırpmak, özgürce süzülmek ve yaramazlık yapmak doğalarında vardır. Hem diğer muhabbet kuşları ile hem de çevrelerindeki diğer canlılar ile sık sık iletişim kurmak ve eğlenmeyi isterler. Muhabbet kuşu besleyenler iyi bilirler ki duygusal olarak çok kolay etkilenebilen ve güven kazandıkları ortamlarda mutlu iken bir an güvenlerini yitirdiklerinde sağlık sorunları yaşayabilen canlılardır ve eğer dikkat edilmezse bu problemler hayati tehlike yaratabilmektedir.

Muhabbet kuşunu yavru olarak edindiğimizde onu kafes içerisinde eve getiririz. Muhabbet kuşları henüz yavru iken tüysüz ve kuyruksuzlardır. Bu nedenle kafesleri dışında iken kendilerini güvende hissedemeyebilirler. Ayrıca kafesleri için yeterli sıcaklığa sahip ortamları tercih etmeli ve onları rüzgardan korumalıyız.

kus.png

Muhabbet kuşunuz 4-5 haftalık olana kadar onu kafesinin içinde elinizden besleyebilirsiniz. Bu sayede hem size olan güvenini kazanırsınız hem de eğer kafeste başka bir muhabbet kuşu yoksa onun ilk sosyal çevresi olursunuz.

Muhabbet kuşu 6 haftalık olduktan sonra artık kuyruğu ve kanatları tamamen tüylenmiş olacaktır. Bu andan itibaren uçma ihtiyacını karşılamak isteyen muhabbet kuşunuz, hem manevra yapabilecek hem de istediği yere konabilecek yapıya gelmiştir. Artık sık sık kafes dışına çıkararak omzunuza, elinize ve odadaki diğer nesnelere konmasına izin verebilirsiniz. O odada hareket halindeyken dikkatli olmalısınız. Canını yakabilecek veya onu korkutabilecek nesnelerden uzak tutmalısınız. Aksi takdirde size olan güvenini hemen kaybedebilirsiniz.

kus.jpg

Muhabbet kuşları Avustralya kökenli, Papağan türünden evrilen kuşlardır. Bu nedenle muhabbet kuşu dışarda yaşar mı merak ediyorsanız, cevabımız bir süre için evet. Ancak artık şehirleşmenin ve muhabbet kuşlarının mutasyona uğramaları nedeniyle doğada yaşayabilmeleri zor olacaktır. Otomobiller, kediler ve bir çok unsur onlar için tehlike unsuru olacaktır.

muhabbet-kuslari.jpg

Evinize alacağınız kuş kafesleri içerisinde doğal ortam yaratabilmeniz mümkündür. Dut ağacı dalından tünek yapabilir, çeşitli süslemeler ile onun için eğlenceli ve huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz. Ev içerisinde pencerelere sineklik takmanız, onun evden kaçmasına engel olacaktır. Muhabbet kuşları evden kaçtığı zaman eğer erişkin değillerse ve yeterince dikkatli değillerse geri dönememektedirler. Zira kaçan muhabbet kuşu vakalarında eve geri dönüş oranı oldukça düşüktür.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ