showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşunun Eşi Ölürse Ne Yapılmalı?

Muhabbet kuşunuzun ölümünden sonra sizin ve geride kalan muhabbet kuşunuzun yas tutması oldukça doğaldır. Düşünülenin aksine çoğu zaman hayatta kalan muhabbet kuşu, eşinin ölümünden sonra da hayatta kalır ve hayatına girecek yeni eşi ile yaşamına devam eder.

Şehir Efsanelerine İnanmayın

muhabbet-kuslarina-esinin-olumunden-sonra-nasil-davranilmali.jpg

Muhabbet kuşları ile ilgili sıkça sorulan sorulardan en önemlisi muhabbet kuşu eşinden ayrılırsa ölür mü? Halk arasında eşini kaybeden muhabbet kuşlarının üzüntüden öleceğine inanılır. Fakat bu durumun eşini kaybetmenin üzüntüsü ile yaşandığını düşünmek yanlış olur.

Eşini kaybeden muhabbet kuşlarının kısa bir süre sonra öldüğü durumlar vardır. Bunun asıl sebebi yüksek ihtimalle ölüme sebebiyet veren bulaşıcı bir hastalıktır. Tüm kuşlar gibi muhabbet kuşları da hastalıklarını iyi gizlerler. Ölümüne sebebiyet verecek bir hastalık kapmış olan muhabbet kuşu, bu hastalığı eşine de bulaştırabilir. Bir çift muhabbet kuşunuz var ise ve birinin ölümü ile sonuçlanan bir durum yaşadıysanız, hayatta kalan muhabbet kuşunuzu ve ölen eşini incelemesi için bir veterinere götürmenizi tavsiye ederim.

Eşini Kaybeden Muhabbet Kuşları Yas Tutma Eğilimi Gösterebilir

Sadece evlerinizde beslediğiniz muhabbet kuşları değil, vahşi doğadaki muhabbet kuşları da eşleri ile ve diğer kuşlar ile yakın ilişkiler kurarlar. Eşini kaybeden muhabbet kuşları, genellikle yas tutma eğilimi gösterirler. Bu tamamen doğal bir davranıştır. Yas tutma belirtileri arasında ölen eşini kafeste aramak, öterek eşini çağırmak, iştah kaybı gibi davranışlar gözlemlenebilir.

Onu Yakından Takip Edin

muhabbet-kusum-esinin-olumunden-sonra-yas-tutuyor.jpg

Daha önce de belirttiğim gibi kuşlar hastalık belirtilerini çok iyi saklarlar. Siz daha bir şey anlamadan iş işten geçmiş olabilir. Muhabbet kuşunuzu yakından takip edip alışkanlıklarını öğrenmeniz çok faydalı olacaktır. Uyku düzeni, oyun oynama ve yemek yeme alışkanlıkları gibi davranışlarını takip edip onu gözlemlemeniz, muhabbet kuşunuzun yaşayabileceği hastalıkları erken teşhis edip sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Davranışlarında bir değişiklik fark etmeniz durumunda muhabbet kuşu eşinden ayırma ve ayrı bir kafese kısa süreliğine koyup gözlem altına almak, hastalığın tedavi edilene kadar diğer muhabbet kuşuna bulaşmasına engel olacaktır.

Ona Zaman Tanıyın

Diyelim ki muhabbet kuşu öldü ve hayatta kalan eşi yas tutma belirtileri gösteriyor. Kuşunuzun üzüntüsüne tanık olmanız rahatsız edici olsa da bu durum geçecektir. Yas tutma dönemi sona erdiğinde eski alışkanlıklarına geri dönecektir. Bu durum, bir iki gün veya birkaç hafta sürebilir. Endişelenmenize gerek yok. Bu süreç devam ederken muhabbet kuşunuz ile biraz daha yakından ilgilenmeniz kuşunuzun yas tutma sürecinin kısalmasına ve daha kolay atlatmasına yardımcı olacaktır.

Yeni Gelen Muhabbet Kuşunu Diğer Muhabbet Kuşu İle Tanıştırmadan Önce Ayrı Odalarda Tutun

muhabbet-kuslarinda-es-olumu.jpg

Ölen muhabbet kuşunun yerine başka bir kuş almayı düşünüyorsanız, yeni gelen muhabbet kuşunu evdeki muhabbet kuşu ile tanıştırmadan önce yaklaşık bir ay ayrı odalarda karantinaya almanız iyi olacaktır. Yeni aldığınız muhabbet kuşunun hasta olup olmadığını bilemezsiniz. Bulaşıcı bir hastalık taşıyor olabilir. Ayrı odalarda karantina altına alırsanız yeni aldığınız muhabbet kuşu hasta ise bu hastalığın diğerine bulaşmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca ayrı odalarda tutmanız birbirlerinin seslerini duyup alışmaları açısında da iyi olacaktır.

Bir aylık süre sonunda bir sorun yoksa muhabbet kuşlarını aynı odada yan yana olacak şekilde ayrı kafeslerde bir hafta tutup birbirlerine karşı tepkilerini gözlemleyin. Eğer kavgacı davranışlar sergilemiyorlar ve yanaşmaya çalışıyorlarsa bir haftanın sonunda aynı kafese koymanız uygun olacaktır. Buna rağmen bazı muhabbet kuşları aynı kafeste bir diğer muhabbet kuşu ile yaşamayı kabul etmeyebilir. Bazı muhabbet kuşları yan yana ayrı kafeslerde daha mutlu olabilir. Bu tamamen sizin gözleminiz sonucu vereceğiniz bir karar.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ