showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşunuz Kaç Aylık?

Evcilleştirilmesi son derece kolay, ilgiye aç ve ilginizin karşılığını alabileceğiniz hayvanlardan biridir muhabbet kuşu. Aile yaşamına bayılan bu kuşlar evde beslenmek için alınırken erişkin yerine genç bir kuşun seçilmesi halinde bakımı ve eğitimi konusunda büyük kolaylıklar ve özellikle 3. Ayını geçmemiş olması sizlere daha da çok avantaj sağlayacaktır. Böylelikle ailenizin vazgeçilmesi zor bir ferdi olacaktır. Peki ya bu seçimi yaparken muhabbet kuşunun yaşı nasıl anlaşılacaktır? Evet, bilindiği üzere bu konuda profesyonel olmadığımız sürece bir evcil havanın yaşını tam olarak tahmin edemeyiz. Bu durum diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da geçerlidir. Lakin yavru, ergen,yetiskin,yaşlı ve genç olduklarını ayırt etmek mümkündür. Aşağıda sıraladığımız 4 madde ile bu ayırt edici özellikleri bir kombinasyon yaparak kuşun hangi dönemde olduğunu saptayabilirsiniz. Tabi burada önemli olan husus bu ayrı 4 maddenin hepsini değerlendirdikten sonra bir kanıya varmanızdır. Unutmamalısınız ki tek bir özellik ile muhabbet kuşlarının yaşı hakkında doğru sonuca ulaşamazsınız.

İşte size muhabbet kuşunuzun hangi dönemde olduğu hakkında bilgi verecek o ipuçları:

muhabbet-kusunun-yasi.jpg

Kuşların Baş Çizgileri

Bazı kuş yetiştiricileri kuşların ayaklarına bakarak yaşları hakkında yorumda bulunabilirler. Onlara göre ayakları pullu ve koyu renkli kuşların yaşları daha fazladır. Lakin unutulan nokta şudur ki; yavru bir muhabbet kuşunun da ayakları pullanıp, kararabilir. İşte bu durum onları yanılgıya uğratır. Sizlere yaşları hakkında bilgi sahibi oldurabilecek en kolay yöntemlerden biri kuşların kafasındaki çizgileri yorumlamaktır. Boyun ve başlarında bulunan bu çizgiler siyah rengindedir. Çizgiler varlığını muhabbet kuşunuzun doğduğu andan erişkinlik dönemine gelene kadar korur. Erişkinliğe geçmesi ile alındaki çizgiler yerini yeni tüylerin çıkmasına bırakır. Yani bu siyah çizgilere sahip olması 3 aydan ibarettir. Sonraki süreç 4-5 aylıkken ergenliğe geçip alın tüylerinin çıkması ve 6-7 ayı tamamlayıp erişkin bir kuş olarak tamamen çizgisiz ve kendi tüy rengini alması şeklinde ilerler. Lakin unutulmaması gereken husus şudur ki; Lutino, Albino ve çekinik parçalı muhabbet kuşlarının bu yöntemle yaşlarını anlamak pek mümkün sayılmaz.

muhabbet-kuslarinin-yasi.jpg

Gözleri Kontrol Etmek

Albino olarak doğan muhabbet kuşları dışında ( Zira onların gözleri kırmızı olur.) muhabbet kuşlarının yaşı hakkında fikir sahibi olabileceğimiz bir diğer yöntem gözleri kontrol etmektir. Muhabbet kuşlarının beyaz iris halkası ile çevrelenen siyah gözleri vardır. Bu gözleri çevreleyen beyaz halka kuşunuz büyüdükçe onunla birlikte büyür. Yani yavru bir muhabbet kuşunun (0-4 aylık) gözlerinde beyaz halka olmaz, tamamen siyah gözlere sahiptirler. Yaşı ilerleyen kuşun gözleri etrafındaki halkalar 4-6 aylıkken koyu gri, 6-8 aylıkken açık gri ve 8. Aydan sonra beyaz iris şeklinde görülür. 6-7 yaşlarına gelen bir kuşun gözünün yarısına yakın bir kısmı beyaz halka ile kaplanmış olur. Lakin bu yöntem de tek başına sizi doğru bilgiye ulaştırmayabilir. Çünkü 10 yaşına gelmiş olmasına rağmen iris halkası küçük bir çizgi olarak kalan kuşlar da vardır.

Çevre Rengi Önemli

Baş çizgileri ve gözler kadar kesin bir sonuç vermemesine rağmen cere rengi de muhabbet Kuşları için yaş ile ilgili bilgi vermek konusunda son derece mühimdir. Bu faktör erkek muhabbet kuşları için daha belirgin bir özelliktir. (Yavru dişi muhabbet kuşu ile kızgınlıktan çıkmış dişi muhabbet kuşunun cere renginin aynı olması bu yöntemin dişi muhabbet kuşlarında uygulanmasını engeller.) Erkek kuşlarda yavru iken cere rengi pembe/mor tonlarında erişkinlik döneminde iken (5-6 aylığa tekabül eder.) mavi/lacivert tonlarını alır. Kısacası; yavru kuşların gaga ve cere renkleri daha açık bir haldeyken yetişkin olanlarda ise daha koyu bir hal alır.

yavru-muhabbet-kuslari.jpg

Gaga Altındaki Tüylerde Benekler

Muhabbet kuşlarının gagalarının sağ ve sol altındaki tüylerinde neredeyse eşit sayıda benekler bulunur. Yine diğer yaş belirleyici hususlarda olduğu gibi bu beneklerin varlığı yaşları ile doğru orantılıdır. Yavru muhabbet kuşunun benekleri çok küçük ve silik bir haldedir. Yaş ilerledikçe bu benekler daha büyük, belirgin ve çarpıcı bir hal alır. Lakin Albino ve Lutino olarak doğan tek renkli kuşlarda bu beneklere rastlamak pek mümkün değildir.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ