showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşunuza Banyo Yaptırma

Kuşların gagalarıyla kendilerini ve varsa partnerini temizlediği doğrudur, ancak bazen bu temizlik yeterli olmaz ve kuşunuzun suyla temas etmesi gerekir. Evinde muhabbet kuşu besleyenler kuşlarına nasıl banyo yaptıracakları konusunda çok fazla araştırma yapar. Ancak, bu sanıldığı kadar karışık bir mesele değildir. Bu makalede minik ve sevimli kuşunuzu ürkütmeden suyla temizleme konusunda bazı kritik hususlardan bahsedilecektir.

banyo-yaptirma.jpg

Suya Alıştırma

Kuş sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan biri de muhabbet kuşlarının banyoya nasıl alıştırılacağıdır. Birçok muhabbet kuşu suyla oynamayı sevse de, özellikle kirli olduğu zamanlarda ona sizin banyo yaptırmanızdan hoşlanmayabilirler. Kuşlarınızı hiçbir zaman zorlamayın. Onlar zaten içgüdüsel olarak suyu sever. Siz öncelikle kuşunuz için uygun banyo şartlarını sağlamalısınız. İşe, kuşunuza uygun bir banyoluk ve birkaç banyo oyuncağı almakla başlayabilirsiniz. Kuşunuz zamanla banyo yapmaya alışacaktır.

Ne Sıklıkta Yıkanmalı

Bu sorunun cevabı mevsim şartlarına ve evinizin ortamına göre değişiklik gösterebilir. Sıcak havalarda veya sürekli ılık bir ortamda kuşunuzu haftada bir veya iki kere yıkayabilirsiniz.

muhabbet-kusu.jpg

Banyo Yöntemleri

Kuşunuzu yıkamak için birkaç tane uygun yöntem vardır.

Banyoluğunu ılık bir suyla doldurup (içine biraz yeşillik de koyabilirsiniz) kafesine bırakabilirsiniz. Bir süre sonra muhtemelen kendiliğinden suda oynayacak ve temizlenecektir.

Muhabbet kuşunuzu, çiçek yıkamak için kullanılan sprey kaplarını kullanarak da yıkayabilirsiniz. Kafesin dışından kuşunuza suyu birkaç dakika boyunca püskürtmek yeterli olacaktır.

İsterseniz kuşunuza, kafesin alt kısmını çıkararak, duş başlığı ile yağmurlama olarak tabir edilen yöntemle de banyo yaptırabilirsiniz.

Bazı kuşlar suyu diğerlerine göre çok daha fazla severler. Böyle kuşlar için lavabonun içinde, musluğun altında yıkanmaktan daha keyiflisi yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken husus suyun basıncının kuşunuza zarar vermeyecek doğru seviyede ayarlanmasıdır.

muhabbet-kusu-banyo-yaptirma.jpg

Kurutma

Muhabbet kuşunu banyodan sonra kurutma, kuşunuzun temizliğindeki en kolay kısımdır. Kuşunuzu havlu, peçete veya kâğıt gibi bir cisimle kurutmanıza hiç gerek yoktur. Kuşunuz üzerindeki suyu atacak ve kendiliğinden kuruyacaktır. Sizin dikkat etmeniz gereken husus banyodan sonra kuşunuzun bulunduğu yerin ılık olması ve ortamda karşılıklı hava akımının bulunmamasıdır.

 

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ