showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları farklı ırk ve cinslerde olabilmektedirler. İngiliz-Hollanda ırkından olan Show Jumbo muhabbet kuşları da cinsi gereği daha nadir bulunan türler arasındadır ve muhabbet kuşu satan yerlerde diğer kuşlara oranla daha pahalı satılmaktadırlar.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri

Show jumbo muhabbet kuşları gagalarının üstüne çıkan tüylerle farklı görünen bir türdür. Standart muhabbet kuşlarına benzerler ancak normal boy ve kilo hesaplandığında standartın üstündedirler. Show jumbo muhabbet kuşlarının boyu ortalama 24 cm olmaktadır ve kafası daha iridir. Ayrıca diğer muhabbet kuş türlerine oranla çok daha fazla tüyleri bulunur. Daha canlı tüylere sahiptirler. Show jumbo muhabbet kuşlarının ayak kısımları da daha büyük boyutlarda olabilmektedirler. Eğer safkan bir show jumbo değil de kırma olana sahipseniz normal muhabbet kuşları gibi daha küçük yapılıdır. Show jumbo muhabbet kuşlarının benekleri çok daha fazla sayıdadır ve diğer türlerden daha büyük beneklere sahiptir.

Show Jumbo muhabbet kuşlarında erkek ya da dişi ayrımı yapmak için cerelerine bakabilirsiniz. Gaga üzerindeki cere soluk renkte ve pembe tonlarında ise dişi show jumboya sahipsiniz demektir. Eğer mavi ve tonlarında cere rengine sahipse show jumbonuz erkektir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşlarında Konuşma

Show jumbo muhabbet kuşlarının sesleri oldukça fazla çıkar ve konuşma yeteneği olarak oldukça gelişmişlerdir. Yavru halde show jumbo muhabbet kuşuna gerekli ortam, güven ve eğitim sağlandığı takdirde konuşturabilirsiniz. Show jumbo diğer muhabbet kuşu türlerinden ayrı olarak daha sakin bir yapıdadır. Yeterli bakım, beslenme ve doğru ortam sağlandıktan sonra birçok kuş türü gibi konuşabilirler. Show jumbo muhabbet kuşunun kafes yerini iyi ayarlamalı ve televizyon ekranı gibi elektronik aletlerde uzakta tutmalısınız. Eğitim sırasında sabırlı olmalı ve gün içinde birçok kez, aralıksız olarak kelimeleri tekrarlamalısınız. Öncelikle show jumbonuza koyduğunuz isimle konuşturmaya başlayabilir, böylece adını öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Show jumbo türleri de diğer muhabbet kuşu türleri gibi bazı harflere daha duyarlıdırlar. C – Ç ve Ş harflerinin geçtiği isimler ve kelimeleri show jumbo kuşları daha rahat öğreneceklerdir. Ayrıca birden fazla show jumboya sahipseniz kuşlar sizinle konuşmaktansa kendi aralarında arkadaşlık kurmaya başlayacaklardır. Bunu unutmamalı ve eğitimi buna göre planlamalısınız. Konuşma öncesinde kafes içerisinde çok fazla süs bulundurmamaya dikkat etmeli ve dikkatini dağıtacak malzemelerden kaçınmalısınız. Konuşmaya ve alışmaya başlayan show jumbo, sonrasında kafes içinde süs vs. şeylerle vakit geçirebilir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşlarında Beslenme ve Bakım Nasıl Olmalı?

Birçok tür aynı değişkenler üzerinde bakılır ve beslenir. Show jumbo türü de bu değişkenlerle aynı özellikler göstermektedir. Hazır mama, meyve ya da sebzelerle beslenilerek yemler unutulmamalıdır. Konuşma ya da eğitim esnasında ödül olarak dal darı verilebilir ve güvenli bir ortam yaratılabilir. Meyve ve sebzeler show jumbo kuşları için ek gıda görevi görürler. Bu meyve ve sebzeleri belirli dozlarda vermeli ve haftada iki günü geçmemesine dikkat etmelisiniz. Show jumbo muhabbet kuşlarının kafes temizliğine dikkat etmeli ve hastalıklardan korumalısınız. Ilık banyo ya da sprey yöntemleri ile show jumboya banyo yaptırabilir ve kendi kurumasını sağlamalısınız.

Show Jumbo Eğitimi

Show jumbo eğitimi için her kuşta olduğu gibi bağ oluşması gerekmektedir. Yeterli güven ve samimi arkadaşlık sonrasında eğitim başlamalıdır. Sabırlı olmalısınız ve yaptığınız eğitimleri gün içinde tekrarlamalısınız. Ödüllerle show jumbo kuşlarını mutlu etmeniz daha rahat eğitim sağlayabilmektedir. Yükseklerden hoşlanan show jumbo muhabbet kuşlarını alışma evresinde omzunuza alabilir, dostluk kurabilirsiniz. Bir süre sonra show jumbo muhabbet kuşunuz eğitimi tamamlayacak ve size alışacaktır.

  • +1
  • -0
  • 1 değerlendirme
1 değerlendirmeX
Mükemmel! Çok Kötü!
100% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ