showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Türkiye’de Muhabbet Kuşu Üretimi

İnsanlara insandan daha yakın ve sevecen olarak bilinen muhabbet kuşları birçok insan için ekmek kapısı olmaya devam ediyor. Kuş üretim sektöründe önemli yeri olan muhabbet kuşlarının yerli üretimine talep çoktur. Çünkü Türkiye’de iklim şartlarına uyum sağlayarak doğar, yetişirken çoğu hastalığa karşı direnci güçlü ve daha uzun ömürlü olurlar. Muhabbet kuşu satın alacak biri için de ömrü uzun ve hastalıklara karşı dirençli hayvan daha çekicidir ve değerlidir. İthal kuş üretimi de yapılsa da iklim şartlarına uyumu ve karşılaşacakları hastalıklara karşı direnci ülkemizde az olacağı için talebi azaltan sebep olarak karşımıza çıkar.

Muhabbet kuşu bir erkek bir dişi olmak üzere bir takım halinde üreme yaparlar. Yani bir erkek kuş bir dişi kuş ile eşleşerek bir kuluçkada yedi sekiz adet yumurta yapabilmektedir. Ama hepsi büyümez, ortalama olarak bir çift muhabbet kuşu yaklaşık dört yavru muhabbet kuşuna bakabilir.

Ek Gelir Elde Eder Gibi Kazanç

Muhabbet kuşu üretimi karlı mı diye soranlara cevabımız elbette üretim koşullarını en iyi şekilde getirilirse beklenildiğinden fazla kazanç elde edilmektedir. Üretim hane kurarak pazar araştırması iyi şekilde yapılmış uygun çevrede çok rahat bu işler yapılmaktadır. Günde birkaç dakikayı geçmeyecek su ve yem ihtiyacını karşılayarak bakımı yapılabilen muhabbet kuşu üretimi ve ticareti Türkiye’de çokça yapılmaktadır.

Düşük maliyetli olan muhabbet kuşu üretimi için gereken bir çift muhabbet kuşu şu anda piyasada 50-120 TL arası değişir. Bir kafes de ortalama 30 TL civarındadır , bu durumda 10 çift muhabbet kuşunun size maliyeti 800 TL-1.500 TL arasında olacaktır. Bu her çift iki ayda bir kuluçkaya yatarlar ve yumurtlamadan itibaren yirmi gün sonra yumurtadan çıkarlar. Yavruların gelişip büyümeleri için de yaklaşık bir ay ihtiyaç duyarlar, daha sonra yem yiyebilirler. Yaklaşık iki ayda dört yavru verebilecek olan muhabbet kuşlarının yavruları toptan olarak 20-25 TL arası değişir. Bu 10 çift muhabbet kuşu yaklaşık iki ayda kırk adet yavru büyütürken ortalama 800-900 TL kazanç elde etmenizi sağlar.

Türkiye’de muhabbet kuşu üretimi yapmak isteyen biri kuş yetiştiriciliği yönetmeliklerine uygun üretime başlaması gerekmektedir. Muhabbet kuşu yetiştiriciliği belgesi olmadan yapılan üretimlerde özellikle çevreden gelen şikayetler de ya da yaşanılan hayvan hastalıklarında bir çok problem çıkmaktadır.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ