showjumbo
Show Jumbo Türkiye, Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Yem Yemeyen Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?

Avustralya kıtasına özgü olan Melopsittacus ailesinde yer alan tek tür olan muhabbet kuşları, ülkemizde en çok tercih edilen evcil hayvan türlerindendir. Her hayvan gibi muhabbet kuşlarının da bazı problemleri vardır. İştahsızlıkla başlayan yem yememe sorunu çok uzun sürdüğü taktirde kuşunuz güçsüz kalacak, vitaminsizlikten ve besin yetersizliğinde rahatsızlanacaktır. Hatta ne yazıkki yememe rahatsızlığının sonu ölümle bile sonuçlanabilir. Muhabbet kuşları çok hassas yapıya sahip hayvanlar olduğu için bulundukları ortam, beraber yaşadıkları diğer kuşlarla olan iletişimi, hatta sahibi ile arasındaki uyumsuzluktan bile etkilenebilir ve yemek yemekten kaçınabilirler.

muhabbet-kuslarinda-yememe-sorunu.jpg

Genellikle muhabbet kuşum yem yemiyor su içmiyor şikayeti olan kişilerin muhabbet kuşlarını yeni edindikleri bilinen bir durumdur. Eve yeni gelen kuş en az bir hafta eve ve ortama alışma süreci geçirecektir. Kendisine yabancı olan bir ortama girdiğini fark eden muhabbet kuşu; yemeden içmeden kesilir, suskunlaşır, durgunlaşır. Sahibine alışmaya çalışır. Bu durumu ortadan kaldırmak için kuş ile sahibi arasında sağlam bir güven ilişkisinin kurulması sağlanmalıdır. Kuş öncelikle kendi haline bırakılmalı sakinleşmesi beklenilmelidir. Yememe alışkanlığı devam ediyorsa su kabına birkaç yem atabilirsiniz. Salatalık içi, elma dilimi bazen marul bazen de ekmek içini kafesine takabilirsiniz. Farklı yiyecekler ilgisini çekebilir ve yemeye başlayabilir. Eğer bu yöntem de ilgisine çekmiyor, yememe alışkanlığına devam ediyorsa yemi avucunuza alarak elinizi kafesin içerisine sokun ve elinizden yemesini sağlayın.

muhabbet-kusum-yemek-yemiyor.jpg

Yem yememe alışkanlığının ortama uyumsuzluk sürecinden başka sebepler de olabilir. Muhabbet kuşunuz hastalanmış olabilir muhabbet kuşum hasta yem yemiyor diyorsanız, bu konu üzerinde daha önemle durmanız gerekmektedir.

muhabbet-kusu-yemek-yemiyor.jpg

Özellikle iltihaplı kursak hastalığında yememe alışkanlığı, çok sık görülen bir semptomdur. Bunun haricinde muhabbet kuşu yem yemiyor uyuyor ise hastalık ilerlemiş demektir. Böyle durumlarda kuşunuzu çok ısrarcı olamamak kaydıyla az da olsa doyurmanız gerekmektedir. Yem ve diğer yiyecekleri kendi başına yemiyorsa bir yumurtayı rafadan haşlayıp ezmeniz, doyurucu olsun diye yumurtanın içine ekmek içi ya da bebe bisküvisi de ekleyip ılık suyla çok az bu karışımı nemlendirmeniz gerekmektedir. Bu karışımı hazırladıktan sonra küçük bir şırınganın ucuna serum seti (hortumu) seti takmanız ve hazırlanan harcı şırıngaya çekip kuşunuza yedirmeniz önerilir.

  • +0
  • -0
  • 0 Derecelendirmeler
0 DerecelendirmelerX
Mükemmel! Çok Kötü!
0% 0%
showjumbo
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ